Inne

Żurawie 2017. Do kogo trafią statuetki?

Dodano: 24 maja 2017, 16:48
Autor: am

Zdolni, ambitni i – mimo młodego wieku – z długą listą sukcesów na koncie. Tym najbardziej wyróżniającym się twórcom i animatorom lubelskiej kultury od 10 lat Fundacja Kultury Audiowizualnej Beetle i Polskie Radio Lublin przyznaje statuetki i nagrody pieniężne. W tym roku zwycięzcy w każdej z czterech kategorii z sobotniej gali wyjdą bogatsi o metalowe żurawie na postumentach (funduje marszałek województwa ) i 2 tys. złotych (od prezydenta Lublina).

O tym, kto najbardziej na nagrody zasłużył, zadecyduje 11-osobowe jury. W jego składzie m.in. reprezentanci miejskich instytucji kulturalnych (Rafał “koZa” Koziński z Centrum Kultury, Waldemar Tatarczuk z Galerii Labirynt, Bartosz Wójcik z CSK) artyści (Jarosław Koziara, DJ Papa Zura), dziennikarze (Grażyna Lutosławska), naukowcy (Piotr Celiński z UMCS).

Wybór nie będzie łatwy. Z założenia konkurs ma na celu integrowanie środowiska młodych twórców i animatorów kultury, a także promować liderów w swoich dziedzinach. Jak pokazuje historia Żurawi, i nominowani, i laureaci wcale nie znikają z kulturalnej mapy Lublina.

Dokładnie 10 lat temu, w pierwszej edycji imprezy statuetki otrzymali: Junior Stress (muzyk związany ze sceną reggae i dancehall), Małgorzata Rybicka (graficzka, autorka plakatów Jarmarku Jagiellońskiego), Leszek Onak (poeta), Krzysztof Księski (Lubelskie Dni Fantastyki, festiwal Falcon) i Szymon Pietrasiewicz (Most Kultury, Punkt Kultury, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Rewiry). Większość z laureatów nie tylko nigdy z Lublina nie wyemigrowało – tu żyją, tworzą, animują i pracują na to, by lubelskiego środowiska kulturalnego zazdrościła nam większość polskich miast.

Kto w tym roku dostanie o nagrodę? W kategorii „Słowo” nominowani zostali: Dominik Gac, Patryk Pawelec i Jacek Wróbel. W „Dźwięku” o statuetkę walczą: Martyna Gawlik, Monika Kowalczyk i Stanisław Leszczyński. Silna konkurencja jest też w „Obrazie”: Piotr Krzysztof Kamiński, Anna Kłys, Małgorzata Wasilek. A Żurawia 2017 z trudnej i słabo płatnej dziedziny Animacja Kultury dostanie Joanna Prochowicz, Agata Sztorc albo Tymoteusz Wojna.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w sobotę o godz. 20 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2. 

Czytaj więcej o: Żurawie nagrody kulturalne
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 maja 2017 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jacek Wróbel powinien wygrać! zdecydowany faworyt
Rozwiń
Gość
Gość (24 maja 2017 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Monika Kowalczyk!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna