Kino

Dokumenty w TVP1 w marcu (opisy filmów)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2012, 14:11

W poniedziałki zobaczymy filmy dokumentalne o narkolepsji, seksturystyce dziecięcej i afgańskim busha bazi. W czwartki najlepsze dokumenty polskich reżyserów. A w środy, w ramach cyklu "DOK SZOK" dwie części szokującego obrazu "Pieski świat" (Mondo Cane).

CZAS NA DOKUMENT - poniedziałki, godz.22.00

DANCING BOYS OF AFGANISTAN”
Emisja: 5 marca

Ten okrutny dla młodych chłopców w Afganistanie proceder (zwany busha bazi) znany jest w kulturze islamu od ponad 7 wieków. Kobiety nie mają tam prawa tańczyć i radować swoim widokiem obcych mężczyzn, a zapotrzebowanie na to jest. W tym celu specjalny trener uczy tańca i śpiewu bardzo młodych, 10 - 11 - letnich chłopców. Po miesiącach treningu co wieczór odbywają się występy wystrojonego kobiece szaty chłopca, umalowanego jak kobieta. Posiadanie takiego chłopca lub chłopców to wyznacznik prestiżu społecznego. Nie jest to jednak niewinna zabawa, tylko zawoalowana forma pedofilii i homoseksualizmu.

NARKOLEPSJA JAK ZŁY SEN
Emisja: 12 marca

Narkolepsja jest zespołem chorobowym, którego symptomami są nieposkromione stany ataków senności trwające zazwyczaj około 10 - 20 minut. W filmie obserwujemy troje bohaterów z tą przypadłością: kilkunastoletniego chłopca, dwudziestoparoletnią studentkę i około 60 - letniego mężczyznę. Każde z nich zasypia w najmniej oczekiwanym momencie: w szkole, na uniwersytecie, podczas oficjalnego spotkania, przed kamerą w czasie nagrania do filmu.

SEKSTURYSTYKA DZIECIĘCA
Emisja: 19 marca

Co roku Kambodżę odwiedza nawet dwa miliony turystów. Słynne świątynie, pałace królewskie i klasztory buddyjskiej przyciągają poszukiwaczy egzotyki. Niestety, nie tylko ich. Kambodża należy do najbiedniejszych państw Azji południowo - wschodniej. Jedna trzecia mieszkańców żyje tu za równowartość jednego euro dziennie. W stolicy - Phnom Penh na ulicach mieszka prawie dwa tysiące dzieci.

SZALEŃSTWO NA AUTOSTRADZIE
Emisja: 26 marca

Policja w jednym z brytyjskich miast została zaalarmowana o dziwnej sytuacji na autostradzie: pasem między dwoma kierunkami jazdy maszerują dwie kobiety. Patrol policji, któremu akurat towarzyszyła ekipa BBC, przygotowująca dokument o pracy drogówki, ruszył na miejsce zdarzenia. Około 40 - letnie sprawczynie zamieszania udało się ściągnąć na pobocze. Kiedy wydawałoby się, że niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, nagle najpierw jedna z kobiet, a w chwilę później druga rzuciły się pod koła pędzących z dużą prędkością samochodów.POLSKIE OKO, POLSKI PAZUR: czwartki, godz. 22.15

I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI
Emisja: 1 marca

Film Macieja Adamka o poszukiwaniu szczęścia. Bohaterami są dwaj niepełnosprawni mężczyźni o różnym stopniu upośledzenia. Poznali się jako dzieci w szkole specjalnej. Teraz zamieszkali razem, prowadzą wspólne gospodarstwo, uzupełniają się w czynnościach dnia codziennego. Jak sami mówią - razem tworzą jednego sprawnego człowieka.

SZEROKIE TORY - ANTYPUTINIŚCI
Emisja: 1 marca, godz. 22.55

Kiedyś Putin bardzo jej się podobał, bo w porównaniu z Jelcynem dobrze wygląda i nie pije. Dziś nazywa go "łobuzem i złodziejem”. Jewgienia Czirikowa jest jedną z liderek protestów opozycji w Moskwie. Ma 36 lat, 2 fakultety, filigranową posturę, niebywałą energię i odwagę. Na wiecach skanduje hasło: "Rosja bez Putina”, oskarża Kreml o korupcję i wyniszczanie kraju. Na swoim blogu bez ogródek demaskuje interesy biznesmenów związanych z Władimirem Putinem.

SONDA O KOBIETACH
Emisja: 8 marca

Film dokumentalny o kobietach widzianych z punktu widzenia młodych mężczyzn. Trzydziestu młodych mężczyzn przed "trzydziestką“ zostało poproszonych o wypowiedzenie się przed kamerą na temat ich stosunku do kobiet oraz ich doświadczeń, przeżyć i refleksji z nimi związanych. Panowie opowiadają o tym, jak się zakochali, jak podrywali swoje kobiety, w jaki sposób z nimi żyli i jak się z nimi rozstali.

SZEROKIE TORY - ROSJA PO WYBORACH
Emisja: 8 marca, godz. 22.50

Takich wyborów prezydenckich jeszcze w Rosji nie było! Po raz pierwszy od wielu lat głosowanie poprzedziły masowe protesty i zaciekłe polityczne spory. Faworyt wyborów – Władimir Putin wywołuje dziś skrajne emocje. Od uwielbienia - w reportażu – znajdzie się m.in. relacja z sekty, która uznaje Putina za wcielenie apostoła Pawła - do żądań osadzania go w więzieniu. Emocje wokół osoby Putina poznamy dzięki młodej dziennikarce liberalnego radia Echo Moskwy – Oldze Byczkowej.

PRZEŻYĆ AFGANISTAN
Emisja: 15 marca

Małgorzata Imielska przedstawia historię szkolenia wojskowego i prywatne przygotowania pięciu zawodowych żołnierzy do wyjazdu na misję do Afganistanu. Ich pobyt w prowincji Ghazni, codzienne patrole i pierwsze miesiące, gdy po powrocie do kraju starają się prowadzić normalne życie. Dwóch z bohaterów filmu pełniło wcześniej służbę w Czadzie.

ONI
Emisja: 22 marca

Na ukwieconej łące tańczy wtulona w siebie para. Z tranzystora płynie piosenka o białym misiu. Kobieta i mężczyzna wydają się szczęśliwi. To jednak tylko złudzenie. Ewa Borzęcka odsłania prawdę o swoich bohaterach, mieszkańcach kanału ciepłowniczego, zniszczonych twardą, toczoną od kilku lat na śmietnikach, walką o byt i podłym alkoholem. Oni - wypchnięci na margines społeczeństwa, staczający się coraz niżej. Oni - widywani na ulicach, dworcach i w pobliżu śmietników, wyciągający ręce pod kościołami, pukający do drzwi z prośbą o wsparcie.

PRAWDZIWY KONIEC ZIMNEJ WOJNY
Emisja: 29 marca

Dokument Jerzego Śladkowskiego przedstawia kulisy wstąpienia Polski do NATO. Film historyczny w lekki, dowcipny i ciekawy sposób przedstawia wypowiedzi uczestników negocjacji, którzy zdradzają jak naprawdę przebiegał proces naszego dążenia do Paktu Północnoatlantyckiego i jaka faktycznie była w nim rola Polski.

DOK SZOK, środy, godz. 23.15

PIESKI ŚWIAT I (Mondo Cane )
Emisja: 7 i 14 marca, (2 odc. x 70' )

"Mondo Cane" to pierwszy film z powojennego tzw. nurtu 'mondo', czyli dokumentu przedstawiającego na ekranie prawdziwą śmierć. Jakkolwiek zdecydowanie mniej szokujący niż późniejsze filmy z tego nurtu, wciąż niektóre sceny mogą budzić niesmak czy oburzenie nawet w dzisiejszych czasach. Film zawiera także sporą dawkę interesujących obyczajów ludzkich. Widz odwiedzi między innymi chińską restaurację, w której klienci mogą sobie wybrać konkretnego psa a następnie skonsumować go; podwodny cmentarz w Azji czy prymitywne plemiona żyjące wciąż w epoce kamienia łupanego i oddające hołd przelatującym samolotom.

PIESKI ŚWIAT II (Mondo Cane)
Emisja: 21 i 28 marca, ( 2 odc. x 50')

Druga część filmu zawiera zestaw najbardziej szokujących zapisów ludzkich zachowań: deprawacji, perwersji, niezwykłych rytuałów, zachowań okrutnych wobec zwierząt.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna