Kino

Kino pod Tekturą: Trzy noce żywych trupów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2010, 09:15

Trzydniowym (6,8,9.09) cyklem "Lublin Żywych Trupów” zakończy się maraton filmowy "Kino pod Tekturą” w Lublinie.

Na trzech nocnych projekcjach zostaną pokazane trzy fabuły ze słynnej serii poświęconej zombie, zapoczątkowanej w 1968 roku przez George'a A. Romero obrazem "Noc żywych trupów” ("Night of the Living Dead”). Właśnie projekcja tego klasycznego filmu grozy otworzy w poniedziałek cykl "Lublin Żywych Trupów”.

"Noc żywych trupów” była obrazem przełomowym z kilku powodów. Romero wprowadził do kultury masowej postać powstającą z grobu, aby pożywić się ludzkim mięsem, nie związaną z żadnym kultem. Złamał kanony horroru, czyniąc głównym bohaterem czarnoskórego mężczyznę i kończąc fabułę jego śmiercią bez przyczyny z ręki człowieka.

Ponadto film był wyjątkowo krwawy i brutalny jak na lata 60. XX wieku. Przemoc została zobrazowana w nim w sposób naturalistyczny m.in. dzięki zdjęciom kręconym kamerą z ręki. Wszystko to sprawiło, że obraz miał wielki wpływ na rozwój i popularność gatunku gore, którego podstawą są realistyczne sceny okrucieństwa i śmierci.

Zresztą kolejne filmy z serii o żywych trupach są często klasyfikowane jako gore. W cyklu lubelskich seansów zostaną zaprezentowane dwa z nich – "Świt żywych trupów” ("Dawn of the Dead”, reż. George A. Romero, 1978) i "Powrót żywych trupów” ("The Return of the Living Dead”, reż. Dan O'Bannon, 1985). Niechronologicznie – pierwszy w czwartek, drugi w środę.

Filmy będą wyświetlane na ekranie rozpostartym na zewnętrznej stronie jednej ze ścian klubu Tektura. W razie złej pogody projekcje zostaną przeniesione do wnętrza.

Początek seansów o godz. 21.

Adres: ul. Wieniawska 15 A.

Wstęp wolny.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna