Kino

Sputnik nad Chatką Żaka. Festiwal filmów rosyjskich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2013, 20:03
Autor: (agdy)

Cielec (Materiały prasowe)
Cielec (Materiały prasowe)

Pierwszy będzie film o wybitnym rosyjskim aktorze, poecie i bardzie – Włodzimierzu Wysockim. W sobotę w Kinie Studyjnym w Chatce Żaka zaczyna się festiwal filmów rosyjskich. W ramach repliki warszawskiego festiwalu Sputnik nad Polską, do końca stycznia zobaczymy 9 tytułów.

– W sposób szczególny tegoroczna lubelska odsłona Sputnika skoncentruje się na twórczości Aleksieja Bałabanowa, zestawiając jego najnowszy film "Też chcę” z 2012 roku z o dziesięć lat starszym tytułem "Rzeka” – zachęcają organizatorzy.

Natomiast z twórczości Aleksandra Sokurowa, który za "Fausta” odebrał w Wenecji 2011 Złotego Lwa, wybrano jeden z autorskich portretów przywódców politycznych XX wieku. Film "Cielec” śledzi ostatnie dni Włodzimierza Iljicza Lenina, pozbawionego już rewolucyjnej pasji.

Karnety na 9 projekcji kosztują 40 zł. Na poszczególne seanse 10–12zł. Więcej: www.dzienikwschodni.pl

Zobaczymy:
12 stycznia, g. 19. WYSOCKI. DZIĘKUJĘ, ŻE ŻYJĘ • 16 stycznia, g. 18. KOKOKO • 20 stycznia, g. 19. JA, KUBA • 26 stycznia, g. 19. KONWÓJ • 27 stycznia, g. 19. CIELEC • 28 stycznia, g. 18. TEŻ CHCĘ • 29 stycznia, g. 18. BEDUIN • 30 stycznia, g. 18. RZEKA • 31 stycznia, g. 19. POWSTAŃ, UMRZYJ, ZMARTWYCHWSTAŃ.

12.01.13, sobota, g. 19.00

WYSOCKI. DZIĘKUJĘ, ŻE ŻYJĘ
reż.: Piotr Busłow
scen.: Nikita Wysocki
zdj.: Igor Grinjakin
w.: Siergiej Bezrukow, Oksana Akinszina, Andriej Smoljakow, Iwan Urgant, Maksim Leonidow
prod.: Rosja 2011 (132 min)

"Wysocki. Dziękuję, że żyję” to pierwszy film o wybitnym rosyjskim aktorze, poecie i bardzie - Włodzi-mierzu Wysockim.
Wysockiego pamiętają i kochają w Rosji, wszystko dzięki jego pieśniom. Jest ich ponad 600 i w każdej jest prawda o życiu – prawda, która w sowieckich czasach mogła słono kosztować.
Wysocki w rzeczywistości zapłacił za swoją uczciwość, szczerość, za swój talent – zdrowiem zniszczonym przez alkohol i narkotyki. Zmarł w wieku 42 lat.
Jest to film o jednym z najdramatyczniejszych okresów w życiu Włodzimierza Wysockiego. Jest u szczytu sławy i jest najpopularniejszym radzieckim artystą lat 70-tych. Ale sam Bard nie ma już sił, czuje się wy-palony, już nie tworzy...

16.01.13, środa, g. 18.00

KOKOKO
reż.: Awdotja Smirnowa
scen.: Awdotja Smirnowa, Anna Parmas
muz.: Siergiej Sznurow
zdj.: Maksim Osadczij
w.: Anna Michałkowa, Jana Trojanowa, Anna Parmas, Julija Snigirj, Konstantin Szelestun, Jewgienij Mu-rawicz, Gennadij Smirnow, Tatiana Riabokoń, Lubow Arkus
prod.: Rosja 2012 (100 min)
Nagroda Rosyjskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na MFF w Moskwie '2012, Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (A. Michałkowa, J. Trojanowa) na festiwalu filmowym KINOTAWR w Soczi '2012

Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów - wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.20.01.13, niedziela, g. 19.00

JA, KUBA
reż.: Michaił Kałatozow
scen.: Jewgienij Jewtuszenko, Enrique Pineda Barnet
zdj.: Siergiej Urusiewski
muz.: Carlos Farinas
w.: Raul Garia, Sergio Corrieri, Jose Gallardo, Luz Maria Collazo, Jean Bouise
prod.: ZSRR/Kuba 1964 (141 min)

Film wydobyty z niebytu przez Martina Scorsese i Francisa Forda Coppolę, zafascynowanych filmową podróżą radzieckiego reżysera na wrzącą Kubę, będącą u progu rewolucji i obalenia dyktatury proamerykańskiego dyktatora Fulgencio Batisty. Kilka czarno-białych nowel ukazuje pełne kontrastów społeczeństwo. Młody sprzedawca zakochuje się w swojej sąsiadce, skromnej dziewczynie, która walcząc z biedą, sprzedaje się amerykańskim turystom. Oszalały z rozpaczy farmer podpala cały zbiór trzciny cukrowej, kiedy jego pole zostaje sprzedane wszechwładnemu United Fruit. Studenci spiskują, chcąc obalić dyktatora na tronie. A w dalekich górach Sierra Maestra zaczyna się prawdziwa walka na śmierć i życie.
Niecodzienne połączenie dokumentu i fabuły, zmysłowe, zaskakujące, melancholijne i pełne życia jednocześnie – trochę jak sama Kuba.


26.01.13, sobota, g. 19.00

KONWÓJ
reż.: Aleksiej Mizgiriow
scen.: Aleksiej Mizgiriow
muz.: Aleksander Manockoj
zdj.: Janis Eglitis
w.: Oleg Wasilkow, Azamat Nigmanow, Dmitrij Kuliczkow, Jewgienij Antropow, Rusłana Doronina
prod.: Rosja 2012 (80 min)
Nagroda za najlepszą rolę męską (A. Nigmanow) i muzykę (A. Manockoj) na festiwalu filmowym KINOTAWR w Soczi '2012

Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.


27.01.13 niedziela, g. 19.00

CIELEC
reż.: Aleksander Sokurow
scen.: Jurij Arabow
muz.: Andriej Sigle
zdj.: Aleksander Sokurow
w.: Leonid Mozgowoj, Marija Kuzniecowa, Sergiej Razhuk, Natalia Nikulenko, Lew Jelisejew, Nikolai Ustinow
prod.: Rosja/Niemcy 2001 (104 min)

Akcja filmu toczy się w 1922 roku i ukazuje ostatnie chwile z życia wodza bolszewickiej rewolucji - Włodzimierza Iljicza Lenina. U kresu życia postać ma w sobie niewiele cech dominującego przywódcy. Pozostał już tylko schorowany człowiek, któremu w ostatnich chwilach towarzyszy żona, siostra, lekarz oraz jego następca - Józef Stalin. Film nie jest ani historycznym, ani politycznym zarysem ówczesnej epoki. Stanowi kontemplację losu człowieka u schyłku jego życia. Lenin nie jest ukazany jako wielki rewolucjonista, lecz jako bezbronny starzec, którego z dnia na dzień coraz bardziej zawodzi umysł.
"Cielec” jest swego rodzaju debiutem Sokurowa. To właśnie przy tym filmie reżyser po raz pierwszy próbował swoich sił jako operator.

28.01.13, poniedziałek, g. 18.00

TEŻ CHCĘ
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow
muz.: Leonid Fiodorow
zdj.: Aleksandr Simonow
w.: Jurij Matwiejew, Aleksander Mosin, Oleg Garkusza, Aleksiej Bałabanow
prod.: Rosja 2012 (89 min)

Film opowiada historię podróży pięciorga osób - Bandyty, jego przyjaciela Matwieja i starszego ojca, Muzyka oraz pięknej, młodej dziewczyny. Wybierają się oni razem na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica "zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica "zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

29.01.13, wtorek, g. 18.00

BEDUIN
reż.: Igor Wołoszyn
scen.: Igor Wołoszyn
muz.: Gingger Szankar
zdj.: Aleksiej Radionow
w.: Olga Simonowa, Serafina Migai, Michaił Jewłanow, Remigiusz Sabulis
prod.: Rosja 2011 (90 min)

Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać.
Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.30.01.13, środa, g. 18.00

RZEKA
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow, Ewert Pajazatian
zdj.: Siergiej Astachow
w.: Tujara Swinobojewa, Michaił Skriabin, Wasilij Borisow, Anna Fliegontowa, Masza Kyczkina, Marija Katajewa
prod.: Rosja 2002 (50 min)

Akcja filmu toczy się w końcu XIX w. pośród malutkiej kolonii trędowatych w jakuckiej tajdze. Młoda, zdrowa dziewczyna, która trafia tu przypadkowo, zakochuje się w jednym z chorych — młodym chłopaku. Zachodzi w ciążę. Niespodziewanie z "kontynentu” przyjeżdża do niego żona. W tym miłosnym trójkącie dojrzewać będzie tragedia. Film Aleksandra Bałabanowa, według opowieści polskiego pisarza Wacława Sieroszewskiego, był już w połowie nakręcony, jednak po katastrofie lotniczej, w której zginęła aktorka odgrywająca główną rolę, Tujara Swinobojewa, produkcja filmu została wstrzymana. Rok później reżyser zmontował zrobiony materiał i sam skomentował brakujące fragmenty.

31.01.13, czwartek, g. 19.00

POWSTAŃ, UMRZYJ, ZMARTWYCHWSTAŃ
reż.: Witalij Kaniewski
scen.: Witalij Kaniewski
zdj.: Władimir Bryljakow
muz.: Sergiej Banewicz
w: Dinara Drukarowa, Paweł Nazarow, Jelena Popowa, Walerij Iwczenko, Wiaczesław Bambuszek, Wadim Jermolajew
prod.: ZSRR 1990 (105 min)

Autobiograficzna historia, której akcja rozgrywa się w 1947 w niewielkim, górniczym miasteczku, przypominającym raczej obóz pracy niż miejsce życia wolnych ludzi. Głównym celem funkcjonowania tego miejsca jest dostarczenie państwu jak największej ilości "czarnego złota”. Śledzimy tu losy dwóch podrostków, Walerego i Gali, którzy mieszkają w jednym baraku i wspólnie marzą o przyszłym szczęśliwym życiu, w tym zapomnianym przez Boga miasteczku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna