Kino

W Lublinie trwa festiwal filmów "Globale”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2010, 08:57

Zaangażowane społecznie dokumenty można oglądać codziennie do piątku (2.07) przed Przestrzenią Działań Twórczych "Tektura”.

Festiwal Krytycznych Filmów Dokumentalnych "Globale” to międzynarodowe przedsięwzięcie grup filmowo-aktywistycznych w Berlinie, Lipsku, Marburgu, Montevideo, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Toruniu i Warszawie.

"Myślimy, dyskutujemy i zmieniamy. Zależy nam na pokazach, które nie kończą się na oglądaniu. Chcemy, aby prowokowały do działania: do kreowania rzeczywistości wolnej od hierarchii, wyzysku, i kultu pieniądza” – deklarują organizatorzy festiwalu.

Przed nami filmy o bolesnych migracjach, o patologiach turystycznych, o segregacji w Afryce, o kontrowersyjnych zmianach zachodzących w wielkich miastach oraz o Izraelczykach nieidentyfikujących się z syjonizmem i judaizmem.

Na poniedziałkowy seans złożą się dwa filmy: "Paroles de Sans Papieres” i "Crossroads at the Edge of the Worlds”. Pierwszy jest relacją ludzi borykających się we Francji z rasistowskim prawem i nieprzyjazną polityką migracyjną. Drugi to reportaż z subsaharyjskiego szlaku migracyjnego prowadzącego do Maroko i Algierii, na którym przemoc i śmierć są na porządku dziennym.

We wtorek pokazany zostanie film "Cannibal Tours” o niezdrowych, woyerystycznych praktykach turystów w Papui Nowej Gwinei.

Tematami środowego pokazu będą segregacja klasowa ("When the Mountain Meets Its Shadow”) i rasowa ("Namibia. Genocide and the Second Reich”) w Afryce.

Czwartkowy seans będzie okazją do zapoznania się z procesem komercjalizacji Berlina wschodniego, będącego do niedawna ostoją punków, freaków i wywrotowej polityki ("RAW: United We Stay”) oraz z fenomenem osiedli zamkniętych w Johannesburgu w RPA, Bangalore w Indiach i Las Vegas w USA ("On the Safe Side”).

Na finał, w piątek, zaprezentowane zostaną filmy "Eretz Nehederet. Antizionismus in Israel” i "Young, Jewish, and Left” o Izraelczykach, którzy nie identyfikują się z państwem Izrael.

Seanse startują o godz. 21. Adres: ul. Wieniawska 15A. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna