Kino

Weekend w kinie: raczej dokumenty i powtórki. Tańsze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2012, 16:57
Autor: agdy

Róża (Materiały dystrybutora)
Róża (Materiały dystrybutora)

Piątek i sobota to w Lublinie dwa ostatnie dni 10. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Kto szuka na większym ekranie kina autorskiego albo mniej rozrywkowego – musi przeglądać repertuary kin osiedlowych.

WATCH DOCS

Ale głównym wydarzeniem kinowym mijającego tygodnia (oprócz przedpremierowych pokazów "Nietykalnych”) są bezpłatne projekcje filmów dokumentalnych z całego świata. W piątek i sobotę można je jeszcze oglądać w: Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” (od lat związanym z festiwalem WATCH DOCS.); Kawiarni "Kawka” - nowym lokalu organizatora czyli Stowarzyszenia Homo Faber; w Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia”; w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin” i Domu Kultury “Skarpa” na Czubach.

Na lubelską imprezę, która trwa od poniedziałku organizatorzy przygotowali ponad 20 filmów dokumentalnych, które powstały w 2010 i 2011 roku. Wśród nich m.in.: zwycięzca tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS "Lot specjalny” pokazujący życie mieszkańców i pracowników ośrodka dla nielegalnych imigrantów we Frambois w pobliżu Genewy. Film zostanie pokazany w piątek dziś o godz. 18 w Spółdzielni przy ul. Peowiaków.

Zaległości

To nie są premiery ale filmy warte zobaczenia. W kinie Grażyna wyświetlają "Ludzi Boga”, Xaviera Beauvois. Film jest zainspirowany wydarzeniami, które miały miejsce w Tibhirine w Algierii, między 1993 a 1996 rokiem. Opowiada o ośmiu francuskich mnichach żyjących pośród ludności muzułmańskiej. Gdy fundamentaliści islamscy mordują grupę zagranicznych pracowników, region ogarniają zamieszki i związany z nimi niepokój. Wojsko proponuje zakonnikom ochronę i opuszczenie miejsca zagrażającego ich życiu. Jednak mnisi bez względu na rosnące wokół nich niebezpieczeństwo, decydują się zostać. Kto nie szuka tylko rozrywki w kinie – powinien zobaczyć.

Podobnie jak bardzo chwalony "Wymyk” Grega Zglinskiego. To kolejna duża rola Roberta Więckiewicza i dość ponura historia dwóch braci. Panowie bardzo się różnią, relacja w rodzinie jest trudna a wypadki tragiczne. Kto liczy na skomplikowane dzieło filmowe trochę się rozczaruje ale recenzenci klękali pisząc o tym filmie. Dla Więckiewicza do kina ABC można się wybrać.

Tania Róża

W ten weekend w Cinema City są specjalne pokazy filmu Wojciecha Smarzowskiego "Róża”. Od 30 marca do 1 kwietnia można oglądać ten przejmująco smutny film za 10 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna