Kino

"Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny" w Kinie IPN

Dodano: 5 września 2017, 19:49
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. 8 września wystartuje projekt Kino IPN. Drugi piątek miesiąca. W sali konferencyjnej lubelskie IPN przy ul. Wodopojnej 2 będą wyświetlane produkcje lubelskiej telewizji publicznej z cyklu Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny. Każda emisja rozpocznie się o godz. 17. Projekt potrwa do 8 grudnia.

Pełen repertuar:

8 września - "Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi"

Reportaż fabularyzowany autorstwa Bogny Bender-Motyki oparty na wypowiedziach tych, którzy Dołęgę znali lub przechowywali, wzbogacony został rekonstrukcjami, w których udział biorą członkowie rodzin żołnierzy Dołęgi.

13 października - "Błudko"

Film Janusza Hanasa o akcji na obóz w Błudku. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 20 min.

"Polska Góra był ich redutą... Kostiuchnówka 1916"

Dokument historyczny, autor- Leszek Wiśniewski. Bitwa pod Kostiuchnówką była to największą bitwą stoczoną przez Legiony Polskie, która miała doniosłe - jak żadne inne starcie - polityczne konsekwencje. To właśnie pod wpływem wysiłku legionistów pod Kostiuchnówką, wydany został akt cesarzy Austro-Węgier i Niemiec z 5 listopada, w którym znalazła się obietnica utworzenia Królestwa Polskiego.

10 listopada - "Lobo"

Film o Józefie Łobodowskim. Twórca związany z Lublinem, porównywany często do Czesława Miłosza. Zdjęcia były kręcone m.in w Madrycie, Paryżu, Londynie, ale też w Lublinie i Toruniu. Efekt robi wrażenie. Reżyserami filmu "Lobo" są dziennikarze:  Grażyna i Bogdan Czermińscy.

8 grudnia - "Wszystko dla Polski Powstanie zamojskie. 1942-1944"

Reportaż fabularyzowany autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków opowiada o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności cywilnej.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Czytaj więcej o: kino film Kino IPN
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 września 2017 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO KTO PUKNIĘTY??? To gdzie Lubelszczyzna w woj. lubelskim się znajduje, no i wskazać teren, jaki ona w województwie zajmuje, gdyż do dnia dzisiejszego - nikt nie określił jej terenu, a więc wskażcie miejsce tej krainy zainteresowanemu? Polscy uczeni - zmniejszyli ją do określonego terenu, Lubelszczyzna - lubelska ziemia, to nie województwo, a kto nie uznaje historii - potwierdza własne nieuctwo, albo taki tępawy, że nie rozumie synonimu znaczenia i pytanie, kiedy pozbędziecie się naiwnego złudzenia? Morał jest taki!! Wyklęci-Niepokonani z Lubelskiego, a nie Lubelszczyzny, ba na mapie nie ma coś takiego! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna