Koncerty

W hołdzie mistrzowi parafraz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2009, 15:56

Wszyscy wiemy, że "La Traviata” Verdiego kończy się tragicznie. Ale w piątek (6.02) poznamy inny finał opery - całkiem pogodny.

Takie zakończenie ma Fantazja na temat "Traviaty” G. Verdiego, która zabrzmi w Państwowej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w koncercie "W hołdzie Edwardowi Czernemu: W krainie walców i tang”.

Z muzyką sławnego polskiego kompozytora w wydaniu monograficznym spotkamy się już po raz drugi. Dwa lata po tym, jak utwory Czernego na orkiestrę symfoniczną i big band wykonali brawurowo Orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego i Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą prof. Andrzeja Zubka, a jego piosenki zaśpiewała porywająco Urszula Dudziak.

Tym razem piosenek nie będzie. Nie zaplanowano także fantazji na orkiestrę symfoniczną i big band. Ale parafrazy się znowu pojawią. Tyle że na inne składy.
Będą to głównie utwory na orkiestrę symfoniczną.

W wykonaniu lubelskich filharmoników usłyszymy najpopularniejsze fantazje i parafrazy Czernego, m.in. Fantazję na temat "Traviaty” G. Verdiego, Groteskę z fugą na temat "La Cumparsity” G. M. Rodrigueza, Reminiscencję "Na perskim rynku” A.W. Ketelbeya, Kantylenę na temat "Melodii F dur” op. 3 A. Rubinsteina i Parafrazę "My Fair Lady” F. Loewe'a.

Gwiazdą wieczoru będzie tenor Dariusz Stachura, zwany "polskim Pavarottim”, który wykona pieśni i arie operetkowe w opracowaniu Czernego, m.in. "Dziewczę z buzią jak malina” St. Niewiadomskiego, "Walencję” J. Padilli, "Miłość to kruche szkło” F. Lehara, "Pieśń Armanda” F. Reymonda.

Trzy instrumentacje Czernego na trąbkę solo i orkiestrę symfoniczną - walc "Caton” L. Różyckiego, "Ciszę” N. Rosso i "Sekret miłości” Webstera i Feina - zagra pierwszy trębacz naszej filharmonii Grzegorz Hordyjewicz.
Karnawałowy koncert uświetni para taneczna Beata Kamińska i Marcin Marzec, pierwsi soliści Teatru Muzycznego w Lublinie.

Początek o godz. 19. Bilety - normalny za 30 zł, ulgowy za 25 zł - do kupienia w kasie na miejscu, ul. Skłodowskiej 5.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna