Koncerty

Wielki benefis Marcina Wrońskiego

Dodano: 28 grudnia 2017, 14:35
Autor: am

Marcin Wroński
Marcin Wroński

W piątek, 5 stycznia, w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) benefis najpopularniejszego lubelskiego autora powieści kryminalnych – Marcina Wrońskiego.

Debiutował w 1992 r. zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”. W międzyczasie pisał skecze, uczył w szkole i redagował książki dla dzieci. Kryminałem zajął się z początkiem XXI wieku i już pierwszą powieścią („Morderstwo pod cenzurą”) odniósł ogólnopolski sukces. Dziś komisarza Zygę Maciejewskiego tropiącego przestępców w przedwojennym Lublinie zna prawie każdy miłośnik kryminałów.

Ostatnią część cyklu – „Pogrom w przyszły wtorek” – lubelski reżyser Łukasz Witt-Michałowski przeniósł w tym roku na teatralną scenę. Kinoteatr (obok części teatralnej była część filmowa wyreżyserowana przez Norberta Rudasia) wystawiany na dziedzińcu Lubelskiego Zamku był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wydarzeń kulturalnych minionego roku. A autor wziętych kryminałów po raz kolejny pokazał, że równie dobrze jego pióro radzi sobie z dramatem.

 W tym roku mija dokładnie 25 lat od chwili gdy pierwsze słowo autorstwa Wrońskiego ukazało się drukiem.

– Postanowiliśmy to uczcić – tłumaczy Łukasz Witt-Michałowski. – Nie będzie to spektakl, ale… wydarzenie ze specjalną oprawą artystyczną.

Witt-Michałowski tym razem przeniesie na scenę „muzyczno-wierszowany utwór”, pióra Marcina Nowaka, miejskiego radnego.

– Jeden z moich przyjaciół poprosił mnie żebym napisał tekst dla innego przyjaciela. Z radością podjąłem się tej próby – tłumaczy Marcin Nowak. – Generalnie czytam sporo kryminałów i obok Miłoszewskiego i Ćwirleja, Marcin Wroński jest moim ulubionym pisarzem tego gatunku. A prywatnie fajnym facetem i naszą lubelską marką – dodaje.

Benefis w piątek, 5 stycznia, o godz. 19 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury. Na scenie pojawią się muzycy z Krakowa i Lublina, artyści z Warszawy i goście specjalni.

Wstęp wolny.

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pogrom w mieście bez pogromów. No może niemiecki 22.07.44 czy żydokomuny też na Zamku. Bardzo nie elegancko takie typu "sztuki" jest właśnie tam wystawiać. Za to opłaca się takie cuda pisać. Geszeft is..
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starczy tych benefisów ,proponuję zacząć coś pisać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna