Recenzje książek

Antoine Vitkine "Mein Kampf. Biografia książki”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2013, 15:24

Antoine Vitkine "Mein Kampf. Biografia książki”, Wielka Litera (Okładka książki)
Antoine Vitkine \"Mein Kampf. Biografia książki”, Wielka Litera (Okładka książki)

Ta książka, jak żadna inna, zmieniła bieg historii świata. I jakkolwiek byśmy dziś umniejszali jej rolę, nie ma wątpliwości, że odcisnęła się dramatycznym piętnem na milionach ludzkich istnień. Stała się symbolem zbrodniczych idei, które trafiły na podatny grunt i legły u podstaw nazizmu i Trzeciej Rzeszy. Wyniosła na piedestał Adolfa Hitlera, który miał ambicję być "pisarzem”, a stał się zbrodniarzem wszech czasów.

Dlaczego niemal sto lat po powstaniu "Mein Kampf” warto się pochylić nad tą książką? – pyta autor. I nie pozostawia wątpliwości, że warto. Dowodzi, że źródłem niebywałej popularności "dzieła” stworzonego w więzieniu było jego "tragiczne niedocenienie” w demokratycznym społeczeństwie. Radykalne i oderwane od rzeczywistości idee polityczne zostały zlekceważone przez polityków jako nierealne i fantastyczne, a przez to mogły trafić do szerokich rzesz społeczeństwa. "Słowa mają swój groźny sens i wpływają na rzeczywistość, czasami w dramatyczny sposób” – pisze Vitkine.

I tak właśnie stało się z "Mein Kamf”, 700-stronicowym potokiem myśli Hitlera, które spisał podczas swojego uwięzienia w Landsbergu. Nie miało owo dzieło ambicji literackich, choć jego autor; samouk bez żadnego dyplomu takowe posiadał. Miało natomiast ambicje polityczne i, jak pokazała najbliższa przyszłość, stało się wręcz precyzyjnym planem politycznym, który, co gorsza, został zrealizowany. W czym tkwiła siła tej książki? W uczuciach, do których odwoływał się autor. Prostocie przekazu i jego emocjonalności. To sprawiło, że z radykalnymi ideami zaczęły utożsamiać się tysiące ludzi, którzy w konsekwencji stworzyli potęgę Hitlera.

Antoine Vitkine pokazuje, jak książka wyszła poza granice Niemiec i zaczęła zdobywać popularność na świecie. Był to proces, którego nie dało się zatrzymać; "Mein Kampf” żyło własnym życiem. Szczególnie ciekawa jest historia opublikowania książki we Włoszech i osobistego zaangażowania w tę sytuację Mussoliniego, który został osobistym agentem literackim Hitlera.

Ale równie interesująca jest powojenne życie "Mein Kampf”; książki w wielu krajach zakazanej, funkcjonującej w drugim obiegu. Okazuje się, że dziś to światowy bestseller, który można kupić m.in. w Bułgarii, Chinach, Japonii, Hiszpanii, czy Finlandii. Mimo zakazu książka nie zniknęła z rynku księgarskiego także w innych krajach, m.in. w Polsce, czy Czechach. W Turcji "Mein Kampf” to absolutny hit książkowy; rocznie sprzedaje się tam kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.

I to właśnie jeden z powodów, dla których Antoine Vitkine napisał "Biografię książki”. "Mein Kampf dotyczy nas wszystkich – dowodzi Vitkine. – Lepiej nauczyć ludzi ją rozszyfrowywać, rozumieć znaczenie, warunki historyczne, które sprawiły, ze stała się tym, czym się stała. Książka, która jeszcze dzisiaj jest dla niektórych wzorcem, zawiera w sobie antidotum przeciwko samej sobie. Chodzi o to, by nigdy o nim nie zapomnieć”.

I trudno, również w tej kwestii, nie zgodzić się z autorem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna