Recenzje książek

Czytam sobie. Wkręć swoje dziecko w czytanie

Dodano: 5 czerwca 2017, 08:10
Autor: pab

Rafał Witek „Dobry pies”, Ewa Nowak "Edison. O wielkim wynalazcy”
Rafał Witek „Dobry pies”, Ewa Nowak "Edison. O wielkim wynalazcy” (fot. Wydawnictwo Egmont)

Nie znam lepszej serii książek wspomagającej naukę czytania przez dzieci. „Czytam sobie” to znakomite uzupełnienie lekcji języka polskiego na poziomie pierwszym, drugim i trzecim, co mniej więcej odpowiada klasom szkoły podstawowej.

Książki z pierwszego poziomu („składam słowa”) to krótkie, zabawne historyjki. W „Dobrym psie” poznajemy Natalkę i jej leniwego oraz niezbyt posłusznego psa Bazyla, który jednak w sytuacji zagrożenia staje na wysokości zadania i wybawia swoją panią z opresji. Krótkie, proste zdania, duże litery, ramki z trudniejszymi słowami pomagające czytanie głoskami. Wszystko to sprawia, że książeczki nie męczą, a sprawiają wiele radości najmłodszym czytelnikom. A co najważniejsze dla nas dorosłych – uczą.

Poziom drugi („składam zdania”) stawia poprzeczkę wyżej – każda strona to już kilka zdań do przeczytania. Są też nie tylko wesołe historyjki, ale pojawiają się także elementy edukacyjne (oznaczenie „nauka”). W książce „Cuda z mleka...” dowiadujemy się np. jak powstaje kefir czy jogurt. W opowieści o Troi według Zofii Staneckiej (autorki dziecięcej serii o Basi) poznajemy ten słynny poemat Homera w bardzo przystępny sposób. Jest też ważne, antywojenne przesłanie.

Trzeci poziom („połykam strony”) jest już przeznaczony dla czytelników swobodnie radzących sobie z czytaniem. Tutaj już tekst jest najważniejszy. I tak w „Edisonie” w przystępny sposób poznajemy życie wynalazcy, któremu zawdzięczamy np. żarówkę. Książki z trzeciego poziomu nie unikają już trudniejszych wyrazów, ale zawierają na końcu alfabetyczny słownik wyjaśniający ich znaczenie.

Na bazie serii „Czytam sobie” Wydawnictwo Egmont zachęca dorosłych do wkręcania dzieci w świat książek. W tym celu nauczycielom, bibliotekarzom ale także zainteresowanym rozwojem dziecka rodzicom proponuje na stronie czytamsobie.pl dużo materiałów do pobrania. Są gotowe do wydrukowania odznaki czytelnika, zakładki, kolorowanki a nawet dyplom. Świetna zachęta do organizowania małych domowych konkursów czytelniczych.

***

Rafał Witek „Dobry pies”, Wojciech Widłak „Marta i ufoludek”, Rafał Witek „Walizka pana Hanumana”, Justyna Bednarek „Pankracy i Tatarak na tropie bakterii”, Zofia Stanecka „Troja. Historia upadku miasta”, Ewa Nowak „Edison. O wielkim wynalazcy”.

 

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 01:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te książeczki wyglądają na starannie wydane. Fajna inicjatywa popieram.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna