Recenzje książek

Dieter Schenk, „Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2009, 16:46

Wydawnictwo Znak

Wśród powieszonych w Norymberdze zbrodniarzy znalazł się Hans Frank, bezlitosny oprawca, najwierniejszy wykonawca rozkazów Hitlera, podczas okupacji z wawelskiego wzgórza w Krakowie wydający rozkazy jako generalny gubernator.

Dość wcześnie odkrył w sobie uwielbienie dla führera i uznał, że opowiedzieć się po jego stronie to znaczy zrealizować ambicję zrobienia kariery. W okupowanej Polsce był władcą absolutnym. Skorumpowany, nawet wobec „swoich” fałszywy, hipokryta, który miał skrupułów przed popełnieniem każdej zbrodni.

Nie mniej opętana żądzą bogacenia się i władzy była jego żona Brigitte, która gromadziła fortunę kosztem Żydów z getta i Polaków, niewykształcona, zachłanna, po trupach zmierzająca do celu. Dzięki wpływom męża była też wszechwładna.

Dieter Schenk starał się napisać nie tylko faktografię dotyczącą zbrodniarza – chce także poznać jego psychikę, nakreślić portret psychologiczny tak właśnie, jak współcześnie kryminalistyka opisuje przestępców.

Autor jest znanym publicysta, rzetelnym tropicielem śladów historii. Napisał książkę, którą czyta się znakomicie i którą trzeba czytać, bo dotyczy naszej nieodległej przeszłości, dotyczy tego, czego doświadczyli nasi ojcowie i dziadowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna