Recenzje książek

Jacek Pałkiewicz, "Amazonka. Zagadka źródeł królowej rzek”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2009, 21:00
Autor: Rafał Panas

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Jeden z najbardziej znanych polskich podróżników - twardziel, mistrz survivalu i autopromocji - wraca do przygody sprzed lata. W "Amazonce” opisuje wyprawę do Peru w 1996 r., podczas której odkrył źródła królowej rzek.

Książka jest nierówna. Pałkiewicz miejscami snuje fascynujące podróżnicze opowieści, miejscami niemiłosiernie nudzi, np. opisując drobiazgowo jak samoloty kołują po moskiewskim lotnisku. Z pewnością "Amazonce” przydałyby się ostre nożyczki redaktora.

Na szczęście wydawca i autor nie skąpili zdjęć. Egzotyczne krajobrazy Ameryki Południowej, Indianie ukryci w zielonych gęstwinach dżungli, tropikalne zwierzęta i rośliny. Po obejrzeniu zdjęć od razu miałem ochotę spakować plecak. To zaleta tej i innych książek Pałkiewicza - zachęcają żeby samemu ruszyć w wielką podróż.

"Amazonka” jest też książką o wielkich ambicjach. Na ziemi nie ma już białych plam. Czasy wielkich odkrywców minęły. A apetyty na sukces nie. Kiedy Pałkiewicz ogłosił, że odkrył źródła Amazonki, znalazły się osoby, które podważyły jego osiągnięcie.

Podróżnik opisuje wieloletnią awanturę (spierał się z nim m. in. miesięcznik National Geographic) ze swojego punktu widzenia. Na koniec podkreśla: moje ustalenia uznało Peruwiańskie Towarzystwo Geograficzne w Limie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna