Recenzje książek

Marian Izaguirre, "Tamte cudowna lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2014, 14:00

Tę książkę czyta się bardzo dobrze. Nie wciska na siłę żadnej ideologii, nie przekonuje do racji politycznych ani historycznych, a jednak i takie przesłanie jest w tle, ale delikatne, opowiedziane jakby na marginesie życia bohaterów, choć ważne w ich przeszłości i dla ich przyszłości.

W zasadzie bohaterkami są dwie kobiety, które spotykają się i w pewien sposób los zwiąże je z sobą. Można też powiedzieć, że akcja powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach - to opowieść 51. letniej kobiety, życie Loli i jej męża, oraz książka - wspomnienie córki księcia Ashford.

Starsza kobieta idzie za mężczyzną niosącym książki. Kim on jest? Czym się zajmuje? "Śledzę tego nieznajomego, ponieważ jestem starą, niemądrą kobietą, która nie ma nic innego do roboty” - zauważa bohaterka. Okazuje się, że mężczyzną jest Matias, właściciel maleńkiej księgarni-antykwariatu w mało uczęszczanym zaułku Madrytu.

Do Matiasa jego żona Lola mówi "zabrali nam wszystko, rozumiesz? Wydawnictwo, dom twojej matki, meble, przyjaciół…”. W Hiszpanii rządzi generał Franco. Sam Matias omal nie został rozstrzelany - skazano go na karę śmierci. Uratowała go Lola - "w końcu jej ojciec, znany lekarz ceniony przez niektórych decydentów, zdołał doprowadzić do zmiany wyroku…”. Czy na pewno?

Kobieta, która szła za Matiasem coraz częściej zagląda do antykwariatu. Pewnego razu właściciele znajdują tam książkę będącą wspomnieniami córki księcia Ashford. Lola i kobieta czytają ją razem. To pasjonująca opowieść biograficzna. Jej autorka pisze "Dorastałam w pewnym miasteczku w Normandii nie wiedząc, że jestem córką księcia Ashford. Prawdopodobnie zostawiono mnie pod opieką państwa Hervieu, ledwie skończyłam trzy lata…”

Powoli zagłębiamy się w życiorysy bohaterów, w ich tajemnice, miłości, dramaty. Wreszcie też cały czas pamiętamy, co jednej z bohaterek powiedział przyjaciel - jak ci będzie smutno sięgnij po książkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: recenzje książek
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna