Recenzje książek

Mariusz Urbanek "Broniewski. Miłość, wódka, polityka”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2012, 15:51

Mariusz Urbanek, "Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Wydawnictwo ISKRY
Mariusz Urbanek, \"Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Wydawnictwo ISKRY

Wyszła – prawdopodobnie kompletna i oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego. To poeta nie poznany do końca, obrzucony wieloma epitetami mało pochlebnymi, pogardzany za uległość wobec władzy i za kilka wierszy popełnionych ku czci wodzów i ustroju.

Jednak ostatecznie czego w szkole uczono o Broniewskim? Czy tego, że był "przywiązany do szlacheckich korzeni”, czy też, że uciekł do Legionów i brał m.in. udział w słynnej, krwawej bitwie pod Jastkowem, czy też że mimo wszystkich okoliczności zawsze był patriotą i na propozycję napisania nowych słów do nowego hymnu narodowego, odpowiedział wulgarnie i jednoznacznie? Na pewno nie tego.

Jego biografia naznaczona była dramatami, trudnymi wyborami, losem pokrętnym, choć oczywiście nie w wymiarze materialnym.

Jego wiersze, jednak nie te ze szkolnych lektur, są bardzo osobiste, nie raz przejmujące, intymne takie, jakie można pisać bardziej dla siebie, a nie na zamówienie. Też jego prywatne, rodzinne życie było niełatwe, najeżone dziwnymi relacjami z bliskimi.

Równie trudne były kontakty z wieloma kolegami "po piórze”. Wreszcie też nie był tajemnicą jego pociąg do alkoholu. Do alkoholu, który towarzyszył mu od lat młodzieńczych, od legionowych okopów, a więc – stał się jego wiernym i nieodzownym cieniem. Jakiś czas po śmierci poety zapadła cisza na jego temat i na temat jego twórczości.

Później też pojawiło się wiele opinii różnych, często niesprawdzonych o nim i jego życiu. Teraz wracamy do poety w świetnie napisanej biografii i tomie wierszy równolegle wydanych przez ISKRY.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna