Recenzje książek

Sławomir Koper, "Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939–1945”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2012, 17:07

Sławomir Koper, "Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939–1945”
Sławomir Koper, \"Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939–1945”

Wydawnictwo Bellona

Wojna i okupacja, trudny dostęp do jakichkolwiek informacji sprawiły, że większość narodu o polskiej emigracji myślała pozytywnie. Ci wszyscy ludzie, którzy przedostali się na Zachód byli niemal symbolem, oporu, walki, byli uważani za elitę i przedstawicieli narodu, zmuszonych do życia na obczyźnie.

Oczywiście znaleźli się tam ci, którzy już tu w kraju pełnili ważne funkcje państwowe. Ale byli tam też ludzie, którym dopiero udział w bitwach nadał status bohaterów.

Powojenna "żelazna kurtyna” i krajowa propaganda sprawiły, że ludzie przestali mieć własne zdanie na temat emigracji. Jedni uważali, że są to ludzie szlachetni, kontestujący reżim w Polsce, inni wieszali na nich psy.

A właściwie jaka była ta emigracja po klęsce wrześniowej? Najnowsza książka Sławomira Kopra odsłania kurtynę, za którą schowani byli tamci ludzie, tamte sprawy, skandale i wydarzenia jakie można określić mianem "polskie piekło.

Naturalnie – trzeba mieć świadomość, że w skład tamtych elit nie wchodzili ludzie o wyłącznie kryształowych charakterach. Jednak wielu z nich okazało się małostkowymi typami ku zaskoczeniu czytelników.

Rzecz nie tylko w skandalach damsko-męskich, jakie były udziałem tamtych ludzi. Chodzi czasem o coś więcej – o udział Abwehry w pewnych poczynaniach dotyczących najwyższych władz emigracyjnych, o ambicje polityczne Andersa, które być może stały w sprzeczności z racja stanu, o drugie życie bohaterów bitwy o Anglię, obozy internowania dla przeciwników politycznych. Jednym słowem – sami sobie wystawialiśmy kiepskie świadectwo.

Sławomir Koper, historyk, jest autorem wielu książek, których tematyką jest szeroko pojęte życie II Rzeczpospolitej. Pisze z wielką swadą, ciekawie, nie nudzi, nie nuży, trafia do czytelnika. Ten najnowszy tytuł trafił na półki księgarskie 10 maja.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna