Recenzje wydarzeń

Carnaval Sztuk-Mistrzów (dzień 8). Być budowlańcem – bezcenne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2012, 08:09
Autor: (agdy)

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Sobota była dniem najobfitszej obecności sztukmistrzów w Lublinie. Parada, która przeszła z Parku Ludowego na plac Zamkowy była najlepszą promocją festiwalu.

Wciśnięta pod mur jednej z kamienic na deptaku z zazdrością patrzyłam na ekipę budowlaną, która niczym prominentny Komitet Centralny oglądała cały kolorowy pochód z najlepszej perspektywy. Kilku panów w niebieskich kaskach stało na balkonie remontowanego domu (z którego zazwyczaj posykują i pogwizdują na ładne spacerowiczki).

Ich kilku kolegów stało przy tuż ogrodzeniu. No i doszło do pięknej sceny, bo szczudlarze też byli tak wysocy jak budowlańcy stojący za płotem na jakimś podwyższeniu. Doszło do wymiany grzeczności w stylu "przybij piątkę” a nawet sztukmistrz w zielonym kubraczku klepał protekcjonalnie panów robotników w ich niebieskie plastikowe kaski.

Śliczny obrazek przełamywania barier. Jeśli to jest w zasadach programowych Festiwalu Sztuk-Mistrzów to - się stało.

I dalsze opisywanie kolorowego tłumu mieszkańców Parku Ludowego czyli uczestników i sympatyków Europejskiej Konwencji Żonglerskiej nie ma sensu. Są zdjęcia.

Co dzisiaj w programie?

Carnaval Sztuk-Mistrzów

19 otwartych wydarzeń-przedstawień, warsztatów i pokazów artystów nowego cyrku, zajęcia dla dzieci w Klanzowym Miasteczku Zabaw Niezwykłych na Placu Litewski (w godzinach od 13:00-18:00).

Zobaczymy m.in. występy:

* 13:00 Pl. Litewski i 16:40 Pl. Łokietka, Compagnie du Petit Monsieur. Popis manipulacji przedmiotami. Artysta stwarza wokół siebie zaczarowany świat przy pomocy zaskakujących rekwizytów. Ulubieniec dzieci. Bez ograniczeń wiekowych. Bezpłatnie.

* 13:40 Cyrk Dosole, Plac Litewski. Liryczny teatr uliczny. Połączenie clownady, żonglerki, tańca, muzyki, akrobatyki. Bez ograniczeń wiekowych. Bezpłatnie.

* 15:40 Plac Łokietka, Cie toi d'abord. Jeremy i Thomas to duet, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Efektowna żonglerka m.in. zabawa z drewnianą skrzynią. Przedmioty używane są w celu emocjonalnego opowiedzenia o wrażliwości, braterstwie, przyjaźni i miłości. Zabawne i wzruszające. Bez ograniczeń wiekowych. Bezpłatnie.

* 16:10 Gregor Wollny pod Trybunałem Koronnym. Nieporadny i uroczy clown podbija serca, szczególnie żeńskiej części publiczności. Wollny w spontaniczny sposób prowadzi swoje przedstawienia pozostawiając pole dla wyobraźni widzów i… rozdając darmowe całusy. Bezpretensjonalna rozrywka. Bez ograniczeń wiekowych. Bezpłatnie

* 18:00 Murmuyo i Metrayeta, Plac Litewski. Duet chilijskich artystów, którzy w swoich pełnych napięcia i tempa przedstawieniach zmuszają nas do spojrzenia z dystansem na samych siebie i ukazują nasze słabostki. Przedstawiciele generacji nowej clownady. W interakcji z widzem, zapraszają do wspólnej zabawy. Przestrzeń miejska jest sceną i bohaterem ich spektakli. Mocne wrażenia gwarantowane. Bezpłatne.

* 19:00 Wizyta Doktora - La Familia K, Plac Litewski. Zabawne i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji przedstawienie międzynarodowej grupy teatralnej. Artyści dają popis niezwykłych umiejętności akrobatycznych, a ich przedstawienie pełne jest gagów i sztuczek. Bez ograniczeń wiekowych. Bezpłatnie.

* 20:00 Cie BAL "Eloge du Poil”, Jeanne Mordoj, Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5. Bohaterką przedstawienia jest uosobienie kobiecości, tajemniczej, nieokiełznanej, bezkompromisowej. Podejmuje tematy tabu, zmuszając widza do konfrontacji z własnymi zasadami i normami wpojonymi przez kulturę i wychowanie. Jeanne Mordoj to gwiazda światowego formatu, która po raz pierwszy gości w Polsce. Charyzmatyczna, wybitna artystka cyrkowa i teatralna wykorzystująca w swoim przekazie elementy akrobatyki, brzuchomówstwa, żonglerki. Podejmuje trudne tematy, związane z miejscem kobiecości w świecie, znaczeniem płciowości, śmiercią. Liczba miejsc ograniczona – ok. 120 miejsc na spektakl. Bezpłatne wejściówki do pobrania, w dniu przedstawienia, w punkcie informacyjnym na Placu Litewskim (ok.100 sztuk) i w punkcie informacyjnym w Parku Ludowym (ok.50 sztuk), od godziny 10:00. Kto pierwszy ten lepszy.


35. Europejska Konwencja Żonglerska

Dzisiaj uczestnicy 35. Konwencji Żonglerskiej, żegnają się z naszym miastem. Przez 9 dni gościliśmy blisko 3000 żonglerów z 42 krajów świata. Podczas pobytu w Lublinie doskonalili swoje umiejętności, wymieniali doświadczeniami i dzielili się z mieszkańcami miasta swoją niezwykłą pasją. Kolejna Konwencja Żonglerska odbędzie się w przyszłym roku, w Tuluzie, we Francji.

Kino Sztukmistrzów, Browary "Perła” przy Bernardyńskiej, godzina 22:00, bezpłatnie.
Seans: "Człowiek na linie”, reż.James Marsh


Program szczegółowy, niedziela 5 sierpnia

10:00-20:00- Urban Highline nad Starym Miastem + 2 highliny na wieżowcach przy ul. Wieniawskiej
12:00- Just Edi- Pl. Łokietka
12:00- Divus Show pod Trybunałem Koronnym
13:00- Rumpel- Natural Born Fool- Pl. Po Farze
13:00- Compagnie du Petit Monsieur- Pl. Litewski
13:00-18:00- Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych- Pl. Litewski
13:40- Duo Samanakro- Pl. Łokietka
13:40- Cyrk Dosole- Pl. Litewski
14:20- Duoh-la-la- pod Trybunałem Koronnym
15:00- Bob Carr " Stand-up Circus”- Pl. Litewski
15:40- Cie toi d'abord- Pl. Łokietka
16:10- Gregor Wollny- pod Trybunałem Koronnym
16:40- Compagnie du Petit Monsieur- Pl. Łokietka
17:20- David Cassel- Space Commander- pod Trybunałem Koronnym
18:00- Murmuyo i Metrayeta- Pl. Litewski
19:00- La Familia K.- Pl. Litewski
20:00- Cie BAL- "Eloge du Poil”- Pochwała zarostu- Warsztaty Kultury- ul. Popiełuszki 5
20:00- Just Edi- Krakowskie Przedmieście, deptak
20:00- Divus Show- Krakowskie Przedmieście, deptak
22:00- Kino Sztukmistrzów- Browary "Perła” ul. Bernardyńska
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna