Teatr

Jarmark Jagielloński: Spektakle za darmo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 sierpnia 2010, 11:56
Autor: (SZ)

Pieśń o Rolandzie, "Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, "Niepokoje średniowiecza” i "Trzej muszkieterowie” – to spektakle, które bezpłatnie zobaczycie na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie.

Teatr od zawsze towarzyszył jarmarkom. Przed kościelnymi placami odgrywano misteria, na dziedzińcu kolegium jezuickiego grano żywoty świętych, na rynkach – bardziej świeckie widowiska. Dobrze się stało, że organizatorzy wpisali w program tegorocznego jarmarku spektakle teatralne.

W czwartek, 12 sierpnia o godz. 23 na dziedzińcu Archiwum Państwowego (dawne kolegium jezuickie) zobaczycie "Pieśń o Rolandzie” w wykonaniu Daniela Arbaczewskiego. Portret idealnego rycerza średniowiecznego, rewelacyjne rekwizyty, lalkowy teatr wpisany w dziedziniec dawnego kolegium i świetna gra Daniela Arbaczewskiego – to trzeba zobaczyć. Wstęp wolny.

W piątek 13 sierpnia o godz. 16 na placu Po farze zespół obrzędowy "Janowiacy” zaprezentuje spektakl "U garncarza Jadamka”, w którym można zobaczyć, jak się kopie glinę i toczy garnki na kole.

W piątek o godz. 17 na dziedzińcu Archiwum Państwowego Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo” przedstawi "Niepokoje Średniowiecza”. Warto "zaliczyć” widowisko dla pieczołowicie zrekonstruowanych strojów z epoki, staropolskiego języka, tańca i układów tanecznych jak ze średniowiecznych malowideł.

Także w piątek o godz. 22 na błoniach pod zamkiem Stefan Szmidt z Nadrzecza pokaże świetny spektakl "Drzewo” według Wiesława Myśliwskiego. Stary mieszkaniec wsi broni drzewa przed ekipą budującą autostradę. To punkt wyjścia do spektaklu, który niepostrzeżenie zamienia się w "misterium drzewa i losu ludzkiego”. Jeśli odetniesz się od ziemi i przyrody, zginiesz – podpowiada Myśliwski.

W sobotę, 14 sierpnia o godz. 21 na dziedzińcu Archiwum Państwowego rozpocznie się barwne widowisko "Trzej muszkieterowie” w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Ponieważ na lubelski spektakl z gatunku "płaszcza i szpady” (Konie, psy, fechtunki, kobiety w krynolinach) bardzo trudno się dostać – warto ustawić się w kolejce po bezpłatne wejściówki, które od 12 sierpnia będą rozdawane w punkcie informacyjnym na Rynku Starego Miasta.

W niedzielę 15 sierpnia o godz. 18 na dziedzińcu Archiwum Państwowego Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo” zagra "Barokowe marionetki”. Animacja barokowych marionetek, pantomima i ekspresyjny taniec – to perełka wśród jarmarcznych spektakli.

Także w niedzielę o godz. 21 powtórka "Trzech muszkieterów”.

Więcej o Jarmarku 2010: rozmowy, filmy, zdjęcia


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna