Teatr

Monodram "Mur" i spotkanie z córką Ireny Sendlerowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2012, 18:14

W czwartek, 27.09, w Warsztatach Kultury "Mur" Teatru Żydowskiego w Warszawie

Kobiety to lepsi mężczyźni. Prawdziwość tej starej mądrości potwierdza życie Ireny Sendlerowej. Tej bohaterskiej kobiecie – katoliczce wychowanej w duchu demokratycznej lewicy udało się, ryzykując własnym życiem, ocalić od zagłady około 2.500 żydowskich dzieci, które wyprowadziła z warszawskiego getta i którym następnie znalazła bezpieczne schronienie.

Jej niezwykła, często brawurowa, działalność zyskała po wojnie szacunek na całym świecie. Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Polsce otrzymała order Orła Białego. Była też kandydatką do pokojowej nagrody Nobla. Zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści.

Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z panią Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej.

Kiedy: 27 września 2012, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5
Bilety: normalne - 35 zl, ulgowe - 25 zl. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32. Rezerwacja telefoniczna tel. 81 536-03-21. Kasa biletowa czynna od 12.00 do 18.00

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna