Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

6 października 2015 r.
10:22

Konfrontacje Teatralne 2015: Nie będzie ani przyzwoicie, ani politycznie poprawnie

0 0 A A
7 października 2015 0:00
Fot. Materiał Organizatora
Fot. Materiał Organizatora

Do Lublina przyjadą jedne z najwybitniejszych grup niezależnego teatru z Polski i świata. W środę, 7 października rozpoczynają się 20. Konfrontacje Teatralne. Zobaczymy najlepsze spektakle, które powstają poza nurtem repertuarowym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 20. edycja największego lubelskiego festiwalu teatralnego. – Gdy zaczynaliśmy, to była zupełnie inna Polska. Mieliśmy jeden komputer, jeden faks i dużo entuzjazmu – wspomina Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Dziś Konfrontacje Teatralne produkują spektakle, wydają książki, przyznają nagrody, a program festiwalu ma niewiele wspólnego z przeglądem najlepszych produkcji teatralnych ostatniego roku. Bo tutaj najważniejsze są konteksty.

Po pierwsze alternatywa

Marta Keil, kurator festiwalu: – Przyjadą jedne z najwybitniejszych grup niezależnego teatru z Polski i świata. Zobaczymy najlepsze spektakle, które powstają poza nurtem repertuarowym.

Grzegorz Reske, drugi kurator festiwalu: – Zaprosiliśmy artystów, którzy tworzą poza dużymi instytucjami, a zaczynają się wdrapywać na szczyt.

Janusz Opryński: – Wracamy do korzeni alternatywności. Dla mnie alternatywa oznacza coś ożywczego, bunt na rzeczywistość.

– Przygotowując program myśleliśmy o początkach naszego festiwalu i tym wobec czego chcemy dziś tworzyć alternatywę. Zmieniła się Polska, zmieniły się warunki pracy artystów – dodaje kuratorka.

Polityka i cenzura

Do Lublina przyjedzie jedna z najważniejszych grup teatru niezależnego w Niemczech. Kto dwa lata temu widział produkcję Heiner’a Goebbels’a, a przed rokiem She She Pop, ten nie może przegapić berlińskiej grupy artystycznej andcompany&Co. W Lublinie zobaczymy aż dwie ich produkcje. Obsypany nagrodami „Black Bismarck” to alternatywna historia Europy, po której krąży widmo kolonializmu i żywy trup Otto Bismarcka. Z kolei „Sounds like war” to wykład-koncert. Artyści bawią się językiem, mieszają znaczenia i obrazy, szukają relacji pomiędzy sztuką performansu i sztuką prowadzenia działań wojennych.

Bez wątpienia wydarzeniem będzie też występ SkaGeN. Grupa belgijskich aktorów, którzy postanowili wrócić do studenckich ideałów, specjalizuje się w scenicznej adaptacji powieści. W Lublinie pokażą „Big Mouth” – przekrój 12 mów politycznych, od Sokratesa po Marcina Lutra, by pozostawić widzów ze świadomością jak dziś łatwo człowiekiem manipulować.

Na Konfrontacje ze swoim najnowszym spektaklem „Untitled” wraca też Xavier Le Roy. Jeden z najwybitniejszych współczesnych choreografów na świecie na nowo ustali relacje artysta na scenie – publiczność. – Powstaną sytuacje fikcyjne, dziwne, zaskakujące – zapowiada artysta.

Na zakończenie polska premiera gwiazd światowego teatru Needcompany „The Blind Poet”. Punktem wyjścia były drzewa genealogiczne performerów. Na ich na podstawie powstała opowieść na pograniczu teatru, muzyki i tańca osadzona w różnych narodowościach, kulturach i językach .

Po polsku

„Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest uważany za z najlepszych teatralnych tekstów ostatnich lat. Powstał po warsztatach „Sztuka dialogu. Żydzi lubelscy”, ale przez prawie 10 lat, w przeciwieństwie do „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka czy „Żyda” Artura Pałygi, nigdy nie trafił na scenę. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marię Kwiecień zobaczymy aktorów lubelskich scen.

„Po co psuć i tak już złą atmosferę” w reż. Aleksandry Jakubczak opowiada o jednym z największych skandali obyczajowych ostatnich lat – molestowania seksualnego w poznańskim chórze. To opowieść o zmowie milczenia, winie i odpowiedzialności ze znakomitą rola Michała Czachora.

Opera w podziemiach

„Transcryptum” Wojtka Blecharza to opera alternatywna. Zamówiona przez Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie w 2013 roku została pokazana zaledwie kilka razy.

Opera-instalacja, której części powinny być „zainstalowane” w kilku miejscach równocześnie, nie nadaje się na klasyczną scenę. W Warszawie muzycy zabrali widzów na zaplecze scenicznym. W Lublinie do podziemi Centrum Kultury – na co dzień niedostępnych dla nikogo. – To kompletnie różne miejsca, więc spektakl praktycznie musiał zostać wyreżyserowany na nowo – mówi Marta Keil.

  1. edycja Konfrontacji Teatralnych od 9 do 18 października 2015. Bilety od 5 do 30 zł do kupienia w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

 

Co jeszcze?

* Organizatorzy zaprosili do Lublina nowojorską awangardę teatru. Zobaczymy jedną z gwiazd Warhola Penny Arcade, ikonę amerykańskiego ruchu feministycznego i queerowego Holly Hughes, kolektyw Split Britches i performerkę Citizen Reno, która do talk-show "Money Talks" zaprosiła Jerzego Hausnera.

* Polska premiera „Dziadów. Twierdza Brześć".

* Spektakle Teatru Kana, Teatru Ósmego Dnia, Komuny Warszawa.

* Prezentacje teatrów lubelskich: "VULVA" w reż. Joanny Lewickiej w Galerii Labirynt; "Kryjówka" w reż. Pawła Passiniego w CK, "Sakrb" w reż. Leszka Mądzika w Teatrze Starym.

* Instalacje w przestrzeni miejskiej (Magdalena i Ludomir Franczak, Robert Kuśmirowski).

* Kino Konfrontacji, m.in. Walc z Baszirem, Baader-Meinhof, Ostatni etap, Grobowiec świetlików

* Wystawa „Kwestia przyzwoitości” - nowojorska scena queer.

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna