Teatr

"Punkt Zero: Łaskawe". Mocny głos na temat Holokaustu

Dodano: 29 stycznia 2017, 19:40
Autor: am

Problem zła z pozycji kata. Spektakl Janusza Opryńskiego „Punkt Zero: Łaskawe” na podstawie głośnej powieści Jonathana Littella, to ważny i mocny głos na temat Holokaustu. Na scenie Centrum Kultury w poniedziałek, 30 stycznia

W sierpniu 2006 roku 39-letni Jonathan Littell publikuje po francusku „Les Bienveillantes” (w polskim tłumaczeniu „Łaskawe”). Książka szybko staje się sensacją czytelniczą, na świecie sprzedaje się ponad milion egzemplarzy. Dzieli publiczność literacką na dwa obozy: tych, którzy się nią zachwycili, i tych, którzy ulegli zgorszeniu. 

Postać Maxa prowokuje. „Czy jesteście przekonani, jak byście się zachowali na moim miejscu?” - pyta bohater książki.

To samo pytanie zadaje reżyser lubelskiego spektaklu. - Skąd zło? Pytamy, ale z cienia nie wychodzimy. Nie umiemy znaleźć odpowiedzi na to pytanie - mówi Janusz Opryński.

Maximilian Aue, dyrektor fabryki koronek we Francji, w czasie II wojny światowej służy w oddziałach specjalnych Einsatzgruppen. To jednostki dokonujące masowych mordów Żydów.

- Max jest świetnie wykształconym Europejczykiem, który jak idzie z armią, to zwiedza kościoły, idzie do Muzeum Lermontowa, a wieczorem zabija - mówi o głównym bohaterze książki i sztuki reżyser.
Historia Maxa i jego kazirodczego związku z siostrą Opryński pokazuje na tle zagłady Żydów. Jest strona faktograficzna: wydarzenia w Kijowie, oblężenie Stalingradu, upadek Berlina.

Scenariusz spektaklu powstał również z inspiracji narracji Wasilija Grossmana „Życie i los” oraz „Wszystko płynie”. Pierwszy człon tytułu przedstawienia zaczerpnięty został z wykładu węgierskiego pisarza Imre Kertesza, który przemawiając do studentów w Berlinie w 2001 r. zagładę Żydów w czasie II wojny światowej nazwał „etycznym punktem zero”.

- W końcu Auschwitz nie zdarzył się w pustce, ale na gruncie zachodniej kultury i cywilizacji.

W płomieniach zginęło to wszystko, co dotychczas uznawaliśmy za europejskie wartości - mówił Kertesz.

- Członkami Einsatzgruppen byli najlepiej wykształceni ludzie w Europie i oni uwierzyli w ideę, że trzeba zbudować świetny ogród i wyrwać chwasty, a chwastami byli przedstawiciele narodu żydowskiego - podkreśla Opryński.

Sala Widowiskowa Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), godz. 19. Bilety w cenie 30 i 40 zł.

Czytaj więcej o: teatr Janusz Opryński
Użytkownik niezarejestrowany
Gosc
Gosc
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2017 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w 39 niemcy napadły na Polske ,a nie na żydów,co to sie wyrabia ,stworzyli sobie tajemnicze słowo holokaust i od tego czasu oni mają wyłaczność na męczęństwo, taka ruska nowomowa ,dziwne ,że się na takie cóś godzimy i przejmujemy analizujemy ,zamiast wzruszyć ramionami i wzorem fancuzików mieć to w du..e,to była sprawa miedzy nimi i niemcami,co nam do tego ,niemcy już im zapłacili 100 mld marek pewnie teraz chcą coś od nas ,interes musi sie kręcić
Rozwiń
Gosc
Gosc (29 stycznia 2017 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Maariv 21.04.1971  Israeli Paper Reports Jews Slaughteret Poles.
Rozwiń
Gosc
Gosc (29 stycznia 2017 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Maariv 21.04.1971  Israeli Paper Reports Jews Slaughteret Poles.
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolejny "znawca" co nie oglądał a pluje. ale cóż taka wasza rola pseudopatrioci
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odczytuję ten artykuł jako " LOKOWANIE PRODUKTU" za który lokujący nie musi nic zapłacić. My Polacy mamy wiele takich "Holocaustów" które zgotowali nam i Ruscy i Niemcy i Ukraińcy a po wojnie do tej haniebnej listy dołączyli i Żydzi. Dlatego z tym problemem Opryński niech się zmaga sam a jeżeli już to niech to przeżywa z Niemcami -bo to się zdaje odpowiedniejszy adres. Już za nas Kwaśniewski przepraszał a teraz Opryński zbija kapitał .....niech Betlejewskiego zaprosi to ten może coś mu na ścianie CK napisze ?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna