Teatr

Spektakl "Lód" w Centrum Kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2015, 20:15

Z Nowym Rokiem do Centrum Kultury powraca "Lód" Teatru Provisorium. Spektakl 18 i 19 stycznia o godz. 18.

Adaptacja powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości; I wojna światowa nigdy nie wybuchła, Warszawę skuwa lód, a w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz…

Bilety: I miejsca 40/50 zł, II miejsca 30/40 zł, grupowy: 30 zł

Janusz Opryński, reżyser: Po „Braciach Karamazow” było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja „Lód”. To fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów gdzieś po miedzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkana myślą Tadeusza Kotarbińskiego „by przeszłość odmienić”, tak opowiadając nam nową Historię.

Jest 1924 rok. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa – liedniaków, tych, którzy są za zamrożeniem i ottiepielników, tych, którzy chcą odmrozić świat.

I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Będziemy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych.

adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński;
obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel, Anastazja Bernad;
kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Mazurek, Katarzyna Czerniawska, Agata Mrówczyńska, Izabela Senko;
muzyka: Rafał Rozmus;
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl;
realizacja światła: Jan Piotr Szamryk;
realizacja dźwięku: Jarosław Rudnicki;
scenografia i światło: Justyna Łagowska; projekcje,
ćmiatło: Aleksander Janas / kolektyw kilku.com;
rekwizyty: Waldemar Brysiak;
charakteryzacja: Mateusz Stępniak;
kostiumy: Justyna Łagowska
produkcja:Centrum Kultury w Lublinie; Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie; współprodukcja:Instytut Adama Mickiewicza; współpraca produkcyjna:Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy; mecenat:PKN ORLEN SA, Fundacja Lubelskie Centrum Artystyczne „KOSMOS SZTUKI”
Spektakl zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
czas trwania: 3 godz 45 min (z przerwą)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna