Teatr

Teatr Osterwy jedzie w trasę. Spektakle w 5 miastach woj. lubelskiego

Dodano: 1 września 2017, 10:01

Widzowie pięciu miast w regionie zobaczą spektakl „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”
Widzowie pięciu miast w regionie zobaczą spektakl „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” (fot. Bartek Warzecha)

W ramach Programu Teatr Polska widzowie pięciu miast w regionie zobaczą spektakl „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Świetny spektakl powstał na podstawie książki Ziemowita Szczerka. Gorący temat dotyczy stosunków polsko-ukraińskich i naszej wspólnej historii.

Bohaterem spektaklu jest po części Ukraina. Książka i spektakl pokazują, jak Ukraińcy widzą przyjeżdżających tam Polaków. Są jak larwy, wypełzające z białych autobusów. Wypełniają ulice i urządzają sobie lepkie żerowisko. I żerują. Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Czy na legendzie Brunona Schulza w Drohobyczu. Na legendzie o Ukrainie żerują także polskie portale. W tym jeden z Krakowa. Wycisnąć z tego zadupia (Ukrainy) co się da, epatować wódką, koktajlem na potencję, szeptunką co leczy alkoholików płynem do czyszczenia kanalizacyjnych rur. Płyn wyżera przełyki, kuracja nie pomaga, Ukraińcy piją nadal.

Bohaterem kontrowersyjnego spektaklu jest także Polska. Dla Ukraińców to my Polacy żyjemy w bagnie. Politycy szykują nam Mordor. Dla Ukraińców Polacy, którzy zwiedzają Ukrainę – piją, ćpają, żyją snem o wielkiej legendzie, której symbolem jest na przykład Józef Piłsudski. Dają pieniądze żebrającym dzieciom. I puszą się z dumy, nadymają litością na pokaz.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program trasy spektaklu „Przyjdzie Mordor…” w ramach Programu Teatr Polska

Już we wrześniu Teatr Osterwy odwiedzi 5 miast woj. lubelskiego:

2 września, godz. 18:00 Krasnystaw
3 września, godz. 18:00 Zamość
10 września, godz. 18:00 Chełm
11 września, godz. 18:00 Biała Podlaska
25 września, godz. 18:00 Kraśnik

Czytaj więcej o: teatr osterwy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2017 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Józef Piłsudski kochał Lublin i Lublinian. To nie sen. To jawa. Jeśli Ukraińcom wydaje się, że zależy mi na Lwowie to są w błędzie. Na Lwowie może jeszcze zależeć jakimś najstarszym dziaduniom z Ziem Odzyskanych, ale tez nie za bardzo, bo pomniki, sztukę i profesorów polibudy przeprowadzono i ugoszczono w Ziemiach Odzyskanych, każdy dostał działki rolne oraz solidne domy poniemieckie, bezpłatnie. Z innych części polski z rodzin wielodzietnych ludzie tez przenieśli się na tereny odzyskane. Niech się Ukraińcy rewindykacji nie boją, 99% Ludzie w zachodnich województwach, nie trzymają żadnych dokumentów dotyczących przeszłości, to zostało za Bugiem lub zagubione w trakcie przeprowadzki, w tym aktów własności, zdjęć przedwojennych mało też kto prezentuje, genealogia idzie powolutku, to też się nikt nie chwali sukcesami, to co realni ludzie dziś mają to obecne nieruchomości, uzyskane od komunistów ale odzyskane po Niemcach, którzy uciekli za linię Odry. Straciliśmy dużo terenu i ludzi, ale więcej, niż straciliśmy to infrastruktury uzyskaliśmy. Zamiast swastyk są teraz Polski Walczące. Swoją drogą tu jest Lubelskie, tu są akty własności, Gminy, i ziemia lubelska, jest od wieków uczciwie kupowana, dziedziczona czy przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie mamy zapędów ekspansji poza odwieczne granice Lubelskiego. Ale też nie naruszajcie naszego lubelskiego miru między Wisłą a Bugiem. Co Rusini zrobiliście, to zrobiliście. Historii nie da się cofnąć. Mimo, że pomniki, jednak można wyrwać z Ziemi i zamontować na cokołach gdziekolwiek indziej. Józef Piłsudski wielkim człowiekiem był. Zwyciężył Bolszewizm.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Dyrektor HDK, a dlaczego omijają Hrubieszów?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna