Teatr

W Teatrze Muzycznym: Hrabia Luxemburg

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2010, 07:42

Teatr Muzyczny w Lublinie będzie jedyną polską sceną ze słynną operetką "Hrabia Luxemburg” w repertuarze. Premiera w piątek (7.05).

Nowa lubelska inscenizacja znakomitej operetki Franza Lehara miała mieć premierę 16 kwietnia, ale przełożono ją z powodu żałoby narodowej.

Główny bohater dzieła to zrujnowany finansowo, ale pełny pozytywnej energii arystokrata Rene Luxemburg. Pewnego dnia dostaje niezwykłą propozycję, której przyjęcie pozwoliłoby mu odkuć się.

Zakochany w pannie z niższych sfer książę Bazyli Bazylewicz prosi hrabiego o przysługę, która pozwoliłaby mu poślubić wybrankę bez mezaliansu. Najpierw ożeniłby się z nią Luxemburg, a po trzech miesiącach rozwiódłby się zostawiając ją jako hrabinę. Za użyczenie rodowego nazwiska oferuje pół miliona franków.

Libretto Alfreda Marii Willnera i Roberta Bodanzky'ego, nasycone erotyką, dowcipem i beztroską atmosferą Paryża początku XX wieku, Lehar ozdobił bardzo atrakcyjną, pełną inwencji melodycznej muzyką. Z "Hrabiego Luxemburga” pochodzą przeboje "Właśnie Ty spełń me sny...”, "W lewo Ty, w prawo ja...”, "W piękny świat idziemy rozmarzeni” i "Czy to Ty szczęście me...”.

Operetka, w oryginale zatytułowana "Der Graf von Luxemburg”, miała premierę w 1909 roku w Wiedniu i była drugim dużym sukcesem Lehara po "Wesołej wdówce” ("Die lustige Witwe”, 1905). Polska premiera odbyła się w 1947 roku w Teatrze Komedii Muzycznej "Lutnia” w Łodzi.

Na lubelskiej scenie muzycznej "Hrabia Luxemburg” był wystawiany w 1957 i 1975 roku. Ostatnią polską inscenizację zrealizował w 1999 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu. Obecnie operetki nie ma w repertuarze żadna scena w naszym kraju. Teatr Muzyczny w Lublinie będzie od piątku jedynym miejscem w Polsce, w którym miłośnicy podkasanej muzy będą mogli zobaczyć dzieło Lehara.

"Hrabiego Luxemburga” reżyseruje Tomasz Janczak. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Boniecki. Za scenografię odpowiada Małgorzata Słoniowska. Choreografię ustawia Iwona Runowska. Chór przygotowuje Agnieszka Tyrawska-Kopeć.

Premierowe przedstawienie zaplanowano na 7 maja na godz. 18. Bilety na nie kosztują 80 zł (I miejsca) i 70 zł (II miejsca). Kolejny spektakl odbędzie się 8 maja o godz. 17. Ceny biletów: 50 zł (normalne, I miejsca), 45 zł (normalne, II miejsca), 40 zł (ulgowe, I miejsca) i 35 zł (ulgowe, II miejsca). Do kupienia w kasie teatru, ul. Skłodowskiej 5.

Bilety zakupione na pierwotne terminy będą ważne na nowe daty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna