Wystawy

6. Landart Festiwal. "Te instalacje pozwalają na nowo spojrzeć na ten krajobraz" (zdjęcia)

Dodano: 10 lipca 2016, 11:00
Autor: Ewelina Burda

"Żółw", "Drewniana wioska" "Huśtawka" czy "Okno". To tylko niektóre z instalacji które powstały nad Bugiem w Bublu Łukowiskach. W sobotę odbył się tu spacer wernisażowy w ramach szóstej edycji Landart Festiwalu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na nadbużańskich łąkach ponad 20 artystów z Polski i zagranicy przez 10 dni tworzyło swoje prace. – Od sześciu lat wędrujemy po Lubelszczyźnie, wyszukując najpiękniejsze miejsca. Byliśmy już na Roztoczu, w Kazimierzu Dolnym. A od zeszłego roku jesteśmy na Podlasiu. Jesteśmy zachwyceni, nie tylko krajobrazem, ale także serdecznością i gościnnością miejscowych – przyznaje Barbara Luszawska z Fundacji Latająca Ryba, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

W sobotę można było się przekonać jak zaproszeni artyści zmierzyli sie z hasłem przewodnim tej edycji festiwalu. – Mieliśmy do przepracowania hasło dom. Czasy są takie że niektórzy mają z tym poszukiwaniem swojego miejsca na ziemi problem – powiedział na wstępnie wernisażowego spaceru Jarosław Koziara, współorganizator.

Koziara był przewodnikiem wycieczki po plenerowej galerii. Sam również stworzył jedną z instalacji. Miała być bez nazwy, ale jeden ze zwiedzających zaproponował hasło "W tartaku po fajrancie". Z kolei, Katarzyna Krzykawska zaprojektowała tuż nad rzeką dwie huśtawki, czerwoną i białą. A Marie Helene Richard z Francji zaprezentowała "Wood village", czyli latającą wioskę z drewna.

Kamil Stańczak, artysta z Lublina stworzył "Odlot". – To moje pierwsze zetknięcie z landartem. Chciałem wykorzystać to, co najbardziej charakterystyczne w takiej przestrzeni, czyli powietrze i jego ruch. Stąd pomysł na prace które ożywają w tej przestrzeni – tłumaczy autor. Stańczak wybudował nad Bugiem kilka wiatraków. – Kolorystyka i forma nawiązują do bocianów, które większość życia spędzają w podroży i właściwie nie wiadomo gdzie mają dom – dodaje artysta.

Kilka prac powstało również w parku na ternie Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim. Na przykład Mirosław Maszlanko zbudował tu swoje "Opus Reticulatum", czyli 8-metrową konstrukcję z blisko 700 listewek.

Organizatorzy chcą aby festiwal skłonił publiczność do refleksji nad relacją między człowiekiem i naturą. – Te instalacje pozwalają na nowo spojrzeć na ten krajobraz. Wydaje się, że są tutaj od zawsze. Podoba mi się że ktoś dostrzegł potencjał tego miejsca – stwierdza pani Jadwiga, mieszkanka Bubla Łukowiska.

Prace z poprzedniej edycji wciąż można tu spotkać. Organizatorzy liczą, że podobnie będzie z instalacjami z tego roku.

Performance Jana Rylke "Grób"
Performance Jana Rylke "Grób"
Chełmianin N
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (11 lipca 2016 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 GDYBA Latająca ryba od sześciu lat o Lubelszczyźnie gdyba i to się zgadza, bo rybka nie myśli choć jest zdrowa. Ludzik głowę ma i dlatego wciska brednie ile się da, no i Barbara Luszawska takie zdolności w sobie ma. Organizuje wydarzenia kulturalne w woj. Lubelskim a użycie Lubelszczyzny jest stwierdzeniem kiepskim i jest pytanie, gdzie Lubelszczyzna leży w lubelskim? Morał: nie ogłupiajcie ludków i się nie wywyższajcie wyjaśnienie naukowe i rządowe oraz  innych znacie, to kiedy kłamstwo publicznie uprawiać przetaniecie?  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2016 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ptaka sobie też sobie pomalował w te wzorki ? pytam poważnie , bo widziałem podobne " działania artystyczne "
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna