Wystawy

Horror vacui czyli strach przed pustką

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2008, 13:47
Autor: Marta Wysocka

Codziennie i masowo zalewające nas gazety, mają szczęście jeśli trafią w ręce Katarzyny Józefowicz - stają się dziełami sztuki.

W piątkowy wieczór Galeria Biała otworzy wystawę artystki, która tworzy niezwykle precyzyjne, często monumentalne struktury rzeźbiarskie.

Katarzyna Józefowicz, gdyż o niej mowa, buduje swoje skomplikowane rzeźby z różnych rodzajów papieru. Jej tworzywem są: gazety, ulotki reklamowe i kartony, które pozbawia pierwotnej funkcji.

Józefowicz pracuje niespiesznie, w domu, własnoręcznie skleja, wycina i składa tysiące malutkich kawałków papieru, które z kolei tworzą później nieograniczoną ilość modułów.

Pracochłonność i monotonia to cechy które determinują każde jej dzieło, są jak mantra, która wymagając wyjątkowej koncentracji - wciąga.

W wyniku długotrwałej pracy, tworzy tysiące elementów, które spaja w misterne konstrukcje. Największe instalacje MIASTO i HABITAT powstawały przeciętnie przez cztery lata i w zależności od zamysłu i chęci artystki, mogą rozrastać się nadal w nieskończoność. Istotną właściwością prac jest ich imponująca wielkość, z którą kontrastuje delikatność materiału i pracochłonność wykonania.

Taki długi okres powstawania dzieła powoduje, że można się do niego zbyt przywiązać, artystka długo nie mogła się pogodzić z faktem, iż papierowe konstrukcje są narażone na zmiany jakie niesie ze sobą czas lub beztroskie działanie widza.


Znana instalacja pt. DYWAN to gąszcz wyciętych z kolorowej prasy fragmentów ludzkich sylwetek, twarzy i głów, tłumnie napierających na siebie, kolejna

- MIASTO jest subtelnym, ażurowym "organizmem", stworzonym z wąskich pasków białego papieru sklejonych w prostopadłościany, HABITAT przypomina zminiaturyzowane blokowiska znane z architektury Hong Kongu lub maleńkie sklejone z tektury mebelki, zaś GRY składają się z tysięcy papierowych kostek oklejonych wycinkami z reklam.

W pracy zatytułowanej POKÓJ, artystka powiesiła na ścianach misternie utkane papierowe kilimy, a w innej poskręcała papier w niezliczoną ilość rolek, które wyglądem przypominają pokaźne szpule filmowe.


Delikatność tworzywa i bardzo długi okres powstawania obiektów rzeźbiarskich, wymagają cierpliwości, nasuwają skojarzenia o ulotności, znikomości, ale i o związku czasu z materią. Niezwykła kreatywność artystki zaskakuje i zmusza do przemyśleń, choćby nad duchowością i materialnością współczesnego świata.

Katarzyna Józefowicz urodziła się w 1959 roku w Lublinie. W latach 1981-1986 studiowała na wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku, z uczelnią związana jest do dziś jako pracownik dydaktyczny. Jest laureatką Paszportu Polityki w 2001 roku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Białej ul. Peowiaków 12.





  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna