Wystawy

Mistrzyni kaligrafii w Galerii Gardzienice

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2012, 19:15

W czwartek (16 sierpnia) o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice” (ul. Grodzka 5a) odbędzie się otwarcie wystawy "Lśnienie”, autorstwa Sensui Oikawy, mistrzyni kaligrafii japońskiej z Tokio, która osobiście przywita wszystkich gości wernisażu.

Dopełnieniem wernisażu będzie degustacja japońskiego Sushi, przygotowana przez restauracje Kobi Sushi. W piątek (17 sierpnia) o godz. 11.00 i o godz. 12.00 Pani Sensui poprowadzi nieodpłatne warsztaty z kaligrafii japońskiej dla osób zainteresowanych.

1200 lat temu w epoce Heian Japonia wypracowała własny rodzaj pisma zwany kana. Miał być pomocny kobietom, między innymi damom ówczesnego dworu, ale koniec końców wyszło tak, że większość znanych mistrzów kana to mężczyźni.

Część prac Sensui Okinawy wykonana jest właśnie w kana, ale wprowadziła ona zmiany uważane za awangardowe – zaczęła używać bogatej palety kolorów, podczas gdy inni z reguły skupiali się tylko na czerni i bieli. Maluje na specjalnie ręcznie wyrabianym czerpanym papierze, którego faktura staje się ważnym elementem kompozycji. Poza tym papier jest z dodatkiem prawdziwego złota. Niezwykła osoba i fascynujące prace.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna