Wystawy

Pejzaże Mariana Zwierzchowskiego w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2010, 16:41

Trzydzieści lat minęło od chwili, kiedy Marian Zwierzchowski wyjechał z Puław, a przecież jego artystyczny powrót do tego miasta jest witany z radością.

Artysta, którego wystawę zobaczymy już jutro, kończył tutejsze Liceum im. A. J. Czartoryskiego, a po ukończeniu studiów pracował w nim ucząc m.in. plastyki.

Później, na początku lat 80-tych wyjechał do Niemiec, gdzie pracował jako grafik. Tam nadal uprawiał malarstwo, zyskał uznanie, został członkiem wielu towarzystw sztuki i był autorem licznych wystaw. Teraz mieszka w Świnoujściu, inspiruje go nadmorski pejzaż i światło charakterystyczne dla tamtej części kraju. Ale o Puławach pamięta także w swojej twórczości.

– Cieszymy się na to spotkanie – nie ukrywa Danuta Szewczyk z Biblioteki Miejskiej w Puławach. – Wiele osób wspomina go jako znakomitego nauczyciela. Znana jest jego twórczość i obrazy, jakie maluje zyskały duże uznanie, na pewno będą się bardzo podobać.

Marian Zwierzchowski najchętniej uprawia malarstwo sztalugowe posługując się akwarelami, pastelami, tworzy techniką gwaszu. Jego malarstwo jest czytelne choć przecież nie zawsze dosłowne. Zachwyca lekkością, subtelną kreską, kolorystyką śmiałą, lecz nie agresywną. Jest w jego obrazach spokój i harmonia.

– To są obrazy, jakie chciałoby się mieć w domu – dodaje D. Szewczyk. Można powiedzieć, że wśród tematów, jakie najchętniej wybiera są rzeczy i miejsca piękne. To pejzaż i architektura niebanalna, zabytkowa – także puławska, to kwiaty i krajobraz delikatny, czasem nostalgiczny, a nie raz zaskakujący.

Ci, którzy znają barwne obrazki-widokówki z wyspy Santorini zdziwią się, jak inaczej można na nią spojrzeć. Drzewa, jakie maluje Marian Zwierzchowski nabierają nowego znaczenia – mówią o samotności, przemijaniu, ale też o odrodzeniu.

– Jego obrazy mają w sobie lekkość, ale też elegancję i wytworność – zauważa D. Szewczyk. – Z pewnością ich prezentacja będzie dla wielu koneserów wydarzeniem.

Na wystawie pokazanych będzie około 20 prac Mariana Zwierzchowskiego. Ten jego powrót sztuką jest oczekiwany i z pewnością zostanie doceniony.

Wernisaż wystawy malarstwa Mariana Zwierzchowskiego odbędzie się w sobotę (7 sierpnia) o godz. 17 w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Głębokiej 7a w Puławach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna