Wystawy

Piękne książki Grażyny Lange

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2010, 15:31
Autor: Marta Wysocka

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Galeria 31 zaprasza na wystawę pt. "Grażka Lange i jej książki". Wernisaż, połączony z wykładem autorki i spotkaniem z czytelnikami, w piątek (23 kwietnia o godz. 13.00).

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich po raz pierwszy świętowano w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od 1930 roku, od 1964 roku tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a obecnie celebrowany jest na całym globie. W roku 2010 po raz czwarty obchodzimy go również w Polsce.

Grażka Lange jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Książki i Ilustracji profesora Janusza Stannego. Pracuje w macierzystej uczelni, gdzie wraz z profesorem Maciejem Buszewiczem prowadzi Pracownię Projektowania Książki.Była wielokrotnie nagradzana w dziedzinie projektowania książki i ilustracji książkowej (m.in.: IBBY Lipsk, IBBY Warszawa, nagrody i wyróżnienia w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku). Kolekcjonuje polskie książki dla dzieci z lat 60. i 70. oraz książki z całego świata. Opracowała graficznie ponad 60 książek, a 11 zilustrowała indywidualnie.

Artystka znana jest ze stosowania niesztampowej typografii oraz specyficznych relacji pomiędzy znakami. Czytelników zjednuje sobie humorystycznymi, jakby kreślonymi lekką ręką japońskich mistrzów, niepowtarzalnymi rysunkami.

Ekspozycja prezentuje pozycje zaprojektowane przez artystkę. Podczas wernisażu odbędzie się wykład autorki i spotkanie z czytelnikami.

Wystawę można oglądać do 7 maja w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Braci Wieniawskich 5).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna