Wystawy

Schmidt-Góry rzeźby do czytania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2009, 07:40

Do najbliższej niedzieli (30.08) w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL można zobaczyć wystawę niezwykłych rzeźb.

To obiekty Magdaleny Schmidt-Góry, wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych, kryjące słowa w warstwach, zwojach i żłobieniach. Autorka cytuje biblijne wersety, wiersze i myśli twórców, których imiona odnajdujemy w tytułach poszczególnych prac.

Tytuł zbioru "Drzewo Babel” każe odczytywać te dzieła przede wszystkim w kontekście symboliki biblijnej. Łączy symbolikę drzewa poznania dobra i zła z symboliką wieży Babel.

Magdalena Schmidt-Góra studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku i ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. F. Duszeńki 1990 roku.

Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku (obecnie na stanowisku doktora habilitowanego). Prowadzi Pracownię Podstaw Rysunku oraz Podstawy Rzeźby dla Malarzy.

Artystka realizuje rysunki, medale, plakiety, tablice pamiątkowe, statuetki, instalacje przestrzenne, projekty scenograficzne. Brała udział w wielu wystawach i konkursach. Ważniejsze nagrody: Perron Kunstpreis der Stadt Frankenthal (Pfaltz, Niemcy), Nagroda Prezydenta Miasta na IV Triennale Sztuki Sacrum Częstochowa.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Sopot, Gdańsk, Kraków, Estonia - Tallin, Parnu, Kurresaare. Jej prace są w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej w Kielcach, Muzeum Jana Pawła II w Rzymie, Rathaus Frankenthal.

Od 1994 roku Magdalena Schmidt-Góra jest członkiem Scholi Teatru Węgajty, z którą współpracuje przy realizacji średniowiecznych dramatów liturgicznych, projektując i wykonując elementy scenografii i kostiumy.

Wystawę "Drzewo Babel” w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL można oglądać od wtorku do soboty w godz. 11.30–16.30 i w niedzielę od 11.00 do 16.00. Adres: Lublin, Rynek 8.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna