Wystawy

Sztuka ziemi, roślin i rąk

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2009, 12:52
Autor: Marta Wysocka

Wernisaż wystawy Anny Waszczuk w piątek w Galerii "Pod Podłogą". "Listy z lasu" - tytuł jaki nosi cykl obrazów, znakomicie pasuje na sam początek wiosny.

Artystka tworzy swoje prace korzystając z naturalnych materiałów, takich jak: fakturowany, ręcznie czerpany papier, płótno, len, chlorofil i igliwie. Obrazy pokryte są naturalnymi barwami w monochromatycznych odcieniach ziemi i roślin, tworzą swoiste abstrakcje geometryczne, niekiedy układające się w najbardziej pierwotne symbole lub desenie.

Motywy zestawiane są symetryczne, przez co tworzą swoiste ciągi, zrytmizowanych form o charakterze otwartym i przywodzą na myśl fragmenty z ludowych kilimów. Inne prace są bardziej dośrodkowe w wyrazie, mają odmienny, zamknięty układ, o kompozycji centralnej.

Z łatwo dostępnych środków, fragmentów organicznego świata powstają obrazy, mające refleksyjny w swojej ascetycznej formie przekaz. Artystka od odbiorcy wymaga zatrzymania się w biegu i zaprasza do zastanowienia nad wartością otaczającego nas biologicznego świata, sensem istnienia/bycia. Budując plastyczne metafory, zatrzymuje w nich rzeczywiste chwile oparte na wewnętrznych przeżyciach i przemyśleniach.

Anna Waszczuk urodziła się w 1957 roku w Świdniku. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS. W 1982 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni profesora Mieczysława Hermana. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa UMCS, jest członkiem ZPAP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina. Uprawia malarstwo i rysunek.

Wernisaż odbędzie się w piątek (27.03) o godzinie 17.00 w Galerii "Pod podłogą" (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna