Wystawy

W Galerii Białej "Dobra rada" Cezarego Klimaszewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2010, 16:41

W piątek (10 września) o godz. 18 w Galerii Białej w Lublinie (ul. Narutowicza 32) odbędzie się otwarcie wystawy Cezarego Klimaszewskiego "Dobra rada”.

Jego propozycja jest kontynuacją reportersko–eseistycznego projektu sprzed trzech lat Grupy Pawilon Stabilnej Formy, pt. "Forma Otwarta jako – jako passe–partout patriarchatu?”

– Jest to wieloaspektowe, wielomedialne ujęcie projektu podziemnego kościoła na osiedlu im. J. Słowackiego w Lublinie – mówi Piotr Pękala z Galerii Białej. – Ten projekt zrodził się już wtedy, kiedy kościół w tym osiedlu powstał na fundamentach istniejącego tam domu kultury. To osiedle projektowane przez Zofie i Oskara Hansenów było efektem teorii formy otwartej, która zakładała budowanie dużych osiedli w formie zdecentralizowanej. To lubelskie miało być modelowe z centrum w postaci domu kultury. A tymczasem teraz znajduje się tam kościół, który niemal ociera się o bloki.

Cezary Klimaszewski był jednym z trojga artystów, którzy w 2007 roku się tym zajęli. Teraz szuka rozwiązań, które zadowoliłyby obydwie strony. Stąd wystawa nosi tytuł "Dobra rada”. Propozycja Klimaszewskiego jest zaskakująca – zakłada koncepcję podziemnego, dwukondygnacyjnego obiektu sakralnego, wykonanego na planie odwróconego, (nieistniejącego już) Młodzieżowego Domu Kultury. Projekt jest próbą pogodzenia istniejącego kościoła z pierwotną ideą Hansenów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna