Wystawy

Wirydarz pokaże malarstwo Borowskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2010, 12:09

Na pierwszą indywidualną wystawę w nowej siedzibie zaprasza lubelska Galeria Sztuki "Wirydarz”. Wernisaż w piątek (5.03).

Przez dziesięć lat autorska galeria Piotra Zielińskiego, założyciela i kuratora, działała w korytarzu dawnego klasztoru sióstr wizytek (obecnie urszulanek) przy ulicy Narutowicza. Miała w tym usytuowanym nieco na uboczu obiekcie bardzo dużą przestrzeń wystawową.

Od początku lutego Wirydarz mieści się w kamienicy Grodzka 19. To okolica o wiele bardziej uczęszczana. Galeria ma trochę mniejsze pomieszczenie, za to z dwoma wejściami – skromnym, piwnicznym od frontu i wielkim, eleganckim od ulicy Podwale.

Przez pierwszy miesiąc w nowej siedzibie Zieliński prezentował swoją kolekcję składającą się z 250 obrazów 50 mistrzów. Teraz pora na pierwszą premierową ekspozycję. W piątek otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Borowskiego.

Borowski – rocznik 1969, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – to wyjątkowo oryginalny malarz. Punktem wyjścia w jego twórczości są podróże: wizyty na południu Europy, wędrowanie do klasyków malarstwa, do źródeł sztuki europejskiej.

Efektem są głównie pejzaże i martwe natury, w których jest tyle samo elementów będących ukłonem w stronę tradycji, co rozwiązań stanowiących wybitnie autorski, oryginalny wkład w dzieła.

Z jednej strony malarstwo Borowskiego zachwyca idealną harmonią, architektonicznym ładem i dekoracyjnością linii. Z drugiej strony intryguje fantazyjnymi układami przedmiotów zawieszonych w abstrakcyjnej przestrzeni, spłyceniem perspektywy i spiętrzeniem poszczególnych planów.

Charakterystyczne dla obrazów Borowskiego są też mocne kontrasty – stref światła i cienia oraz fragmentów malarskich i graficznych z umownie potraktowanymi elementami krajobrazu – i daleki od tego, co realne, kolor.

W Wirydarzu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt najnowszych prac artysty. Piątkowy wernisaż zaplanowano na godz. 18.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna