Wystawy

"Współczesna sztuka litewska" w galerii "Po schodach"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2010, 16:37

We wtorek (21 września)o godz.. 18.00 w Galerii "Po schodach” Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie (ul. Bernardyńska 14a) odbędzie się wernisaż wystawy "Współczesna Sztuka Litewska”.

W wystawie bierze udział 16 artystów z Uniwersytetu w Szawlach na Litwie i warto te prace zobaczyć. Artyści prezentują różne style, media i techniki.

Wypowiadają się w malarstwie, grafice, fotografii, tkaninie i ceramice. Zobaczyć można dzieła od abstrakcji do przedstawiających.

Dom kultury kilka lat temu nawiązał współpracę z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu w Szawlach na Litwie co zaowocowało wystawami, koncertami, wymianą studentów. Efektem takiej wymiany jest obecna ekspozycja.

Wystawa pod tytułem "Współczesna sztuka litewska”, nie przedstawia wszystkich współczesnych nurtów obecnych w litewskiej sztuce. To jest niemożliwe. Jednak prezentuje najważniejsze tendencje nie tyle w sztuce litewskiej w ogóle, co w dziełach młodego pokolenia. W ich twórczości na pewno są wątki tradycyjne, ale też wiele świeżości i kreatywności.

Znajdziemy tu prace o dużym ładunku emocjonalnym, ekspresyjne, nasycone barwą, kapitalne takie, jak obiekt "Transformacja myśli” Ievy Kavaliauskaitė, znakomite grafiki – sitodruk Edmundasa Birgėla "System rytmiczny III. E-dur major” czy serigrafia Vaidotasa Janulisa "Język zapisu”. Jest piękny, symboliczny i przejmujący rysunek Ireny Ambrozienė "W ramionach białego ptaka” i znakomite oleje – Ričardasa Garbačiauskasa "Poślubiona” i Gražiny Arlauskaitė-Vingrienė "Izrael. Błękitne drzwi”.

Trzeba też wspomnieć o formach przestrzennych – bardzo oryginalnej ceramice Aldony Visockienė "Kobieta” i Albinasa Kavaliauskasa "Vineskine 2” oraz subtelnej, pięknie wybarwionej tkaninie "Przemiana” Danuty Kaučikienė.

To oczywiście tylko niektóre dzieła. Jest ich więcej, różnorodnych, starannie dobranych. Jak twierdzą ci, którzy te prace oglądali, są one "inne niż nasze”. Na czym ta "inność” polega? Warto zobaczyć samemu, a wystawa jest godna polecenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna