Wystawy

Wystawa monideł w STOP Galerii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2011, 10:42

W czwartek (24.02) o godz. 19 w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” STOP! Galeria (ul. Krakowskie Przedmieście 39) odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Monidło”.

Wystawa poświęcona jest fenomenowi kolorowanych portretów fotograficznych i jak uważają jej kuratorzy – Andrzej Różycki i Marcin Sudziński jest to wstępna próba rehabilitacji.

Monidło kolorowało ludzi i rzeczywistość. Sprawiało, że panna młoda była piękniejsza i miała różowe policzki, a on nie był łysy, lecz w ślubnym garniturze i z brylantyną na włosach poważnie patrzył w przyszłość. Oto prekursorzy photoshopa, którzy mogli domalować białe róże, albo nawet wkomponować bohaterów w scenerię przyrody. Monidła, które kiedyś wisiały w wielu domach, ślubne portrety znad małżeńskiego łoża, w pewnym momencie stały się kiczem, czymś, czego nie wypada nawet schować za szafę. A przecież tak niedawno były dumą właścicieli i ozdobą wnętrza.

Dziś monidła są rehabilitowane. Być może za sprawą przewrotnej mody, a może odkrywamy urok tamtej retuszowanej i kolorowanej fotografii, która wyraża minioną epokę. Monidła znów są w kręgu zainteresowań plastyków, fotografów, zbieraczy pamiątek przeszłości. Z sentymentem wracamy nie tylko do tamtej mniej lub bardziej precyzyjnej „twórczości” ówczesnych fotografów, lecz także wspominamy miniony świat i ludzi, których już nie ma.

Na wystawie zgromadzono około 30 oryginalnych prac pochodzących z prywatnych archiwów. Można je oglądać do 25 marca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna