Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 sierpnia 2021 r.
17:10

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie stawia na Polskę. Koncerty i inne wydarzenia

48 2 A A
4 września 2021 12:00
Konferencja prasowa zapowiadająca 13. edycję Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie
Konferencja prasowa zapowiadająca 13. edycję Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie (fot. Paweł Buczkowski)

Stan Borys będzie recytował Norwida, a diva operowa Dominika Zamara zaśpiewa w lubelskiej katedrze. 13. edycja Europejskiego Festiwalu Smaku zapowiada się bardziej kameralnie niż zwykle, wciąż jednak będzie łączyć doznania kulinarne z kulturalnymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal, co roku prezentujący dziedzictwo jakiejś innej części świata, tym razem stawia przede wszystkim na Polskę. Przedsmak już w następny weekend 4-5 września (godz. 12-16) w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie będą pokazy kulinarne, warsztaty wyrobu cydru i degustacje. Od poniedziałku 6 września m.in. warsztaty szkoły gotowania, a od środy 8 września jarmark na Starym Mieście. Stragany będą tam aż do końca imprezy 12 września. W tym roku dodatkowo pojawi się także tzw. Targ Romantyczny wyłącznie z lokalnymi smakołykami. – Na placu Rybnym pojawią się produkty regionalne: nasze sery, chleby i cydry – zapowiada Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku.

Jednym z gości festiwalu będzie wokalista Stan Borys, który wróci do spotkań z publicznością po dwóch latach od udaru. W Lublinie będzie można go spotkać np. w czwartek 9 września o godz. 19 podczas spotkania z fanami w studiu muzycznym im. Budki Suflera w Radio Lublin. – Tam będą prezentowane jego piosenki, będzie też podpisywał płyty – zapowiada Sulisz. Borys będzie też recytować wiersze Cypriana Kamila Norwida w sobotę 11 września o godz. 16 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

Norwid będzie obecny na festiwalu także podczas koncertów. Organizatorzy zamiast występów w plenerze, w tym roku postawili na wydarzenia organizowane w lubelskich kościołach. W piątek 10 września o godz. 19 w bazylice dominikanów zaśpiewa Kaja Mianowana. W sobotę 11 września w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Lublinie (Ewangelicka 1) wystąpi zaś Myra Horal z zespołem Tryptyk. – Zmierzy się z wielkim utworem „Bema pamięci żałobny rapsod”, który śpiewał kiedyś Czesław Niemen – zapowiada Waldemar Sulisz.

Na zakończenie festiwalu w katedrze (niedziela, 12 września, godz. 20) zaśpiewa Dominika Zamara, którą organizatorzy wydarzenia określają mianem księżniczki światowej opery. – To Polka mieszkająca na stałe we Włoszech, która śpiewa na największych salach koncertowych świata. Myślę, że to będzie wielkie wydarzenie – deklaruje dyrektor festiwalu.

Z innych wydarzeń artystycznych warto wspomnieć o wystawie obrazów Daniele Donde w Muzeum Historii Miasta Lublina. Festiwal to również konkursy i spotkania kulinarno-historyczne oraz m.in. podwórkowy festiwal piwa „Lubelski kraft” na podwórku Sezonu przy Złotej 2.

– Chcemy wypromować Lubelszczyznę, że jest regionem nie tylko rolniczym, nie tylko składającym się z bardzo wartościowych ludzi, ale przede wszystkim mającym bardzo bogate tradycje kulinarne, bo pamiętajmy, że jeździ się tam, gdzie dobrze dają jeść – mówił podczas konferencji zapowiadającej festiwal Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Z kolei zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak przekonywała jak ważne jest dziedzictwo kulinarne. – Za każdym razem organizatorzy zabierają nas w wyjątkową podróż, w której smakujemy, która jest z jednej strony uciechą dla ciała, myślę o wielu bogactwach kulinarnych, które mamy okazję smakować, ale też dużą ucztą duchową. Przez koncerty, wystawy uzupełniamy to, z czego nasz region słynie – powiedziała.

Pełny program Europejskiego Festiwalu Smaku na stronie europejskifestiwalsmaku.pl/program

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia