Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Dekomunizacja ulic w Lublinie odłożona na później. Prezydent wycofał projekty z obrad

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 18 maja 2017 r. o 12:01 Powrót do artykułu
Bolesław BIerut od 1910 należał do kółka robotniczego prowadzonego przez Jana Hempla, który wywarł istotny wpływ na jego poglądy – m.in. pod jego wpływem Bierut zerwał z religią. W 1912 Jan Hempel wstąpił do PPS-Lewicy. Od lutego 1922 redaktor Kultury Robotniczej, pisma związanego z Komunistyczną Partią Robotniczą Polski, do której wówczas wstąpił. Prezes kierowanej już w tym czasie przez komunistów Spółdzielni Wydawniczej „Książka”. Później redagował związane z KPRP i KPP pisma: Nową Kulturę (1923-24) i Dźwignię (1927-28), w latach 1929-31 współredagował Miesięcznik Literacki (redaktorem naczelnym pisma był Aleksander Wat). Uczestnik II zjazdu KPRP w 1923 roku i kandydat na posła do Sejmu z jej list w 1922, 1928 i 1930 roku. Pracownik Komitetu Dzielnicowego (KD) KPRP Powiśle, kierownik Wydziału Spółdzielczego KC KPP, członek Wydziału Rolnego KC KPP, członek, a następnie kierownik Wydziału Sejmowego, członek Centralnej Redakcji i kierownik Wydziału Kulturalno-Oświatowego. W 1927 roku został członkiem tymczasowego Sekretariatu Krajowego KPP. Od 1924 był żonaty z członkinią KPP, robotnicą, Anną Wilczek-Habelską. W 1930 ponownie członek Sekretariatu Krajowego KPP. Zamieszkał w Moskwie pod nazwiskiem Jana Wiślaka, wkrótce przybyła tam jego żona. Został redaktorem polskojęzycznego czasopisma literackiego Kultura Mas, publikował także w Trybunie Radzieckiej, brał udział w tłumaczeniu na język polski dzieł Lenina. Przygotował do druku w ZSRR szereg edycji polskiej literatury klasycznej i współczesnej zarówno w języku polskim, jak i przekładach. W okresie wielkiego terroru 19 stycznia 1937 roku aresztowany przez NKWD. 2 września 1937 skazany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR na karę śmierci za zdradę ojczyzny i uczestnictwo w terrorystycznej organizacji kontrrewolucyjnej, tego samego dnia stracony.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Komuch z KPP patronem ulicy w wolnej Polsce... Czy wyście się z ch... na łby pozamieniali? Kto po wojnie 1920r i zbrodniach bolszewickich na ludności polskiej szedł jeszcze do KPP. Kto się przeprowadzał do Związku Radzieckiego i redagował tamtejszą prasę w latach 30-tych? Zgraja tępaków plujących w twarz ofiarom komunizmu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bierut też przy kurierze lubelskim pracował. Może wystawiajcie mu z powrotem pomnik lewackie niedoskrobki?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Skoro w sąsiedztwie ulicy Hempla znajdują się ulice: Narutowicza i Mościckiego to może zmienić nazwę tej ulicy na ul. Władysława Raczkiewicza - był on prezydentem na uchodźstwie, działaczem politycznym. Mogłoby być to dobrym rozwiązaniem, chyba, że ul. Raczkiewicza już istnieje?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 2 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...