niedziela, 18 marca 2018 r.

Styl życia

Dziś Dzień Kobiet. Tulipany wyparły goździki i rajstopy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 marca 2014, 08:00

Tradycyjny czerwony goździk, rajstopy i partyjne zebrania. Tak wyglądał Międzynarodowy Dzień Kobiet w PRL. Święto przetrwało, i choć obchodzone mniej oficjalnie i z mniejszym rozmachem, ma swój urok.

- Nadal obchodzimy Dzień Kobiet. I, co ciekawe, na coraz więcej sposobów. Najbardziej popularna forma to oczywiście wręczanie kwiatów przez mężczyzn. Coraz częściej jednak panie świętują we własnym gronie i składają sobie życzenia. Np. wysyłając dowcipne SMS-y - mówi dr Katarzyna Smyk z Zakładu Kultury Polskiej UMCS. - Bardzo sympatyczne jest składanie życzeń mężczyznom w odpowiedzi na ich życzenia. Sama tak robię. Dr Smyk zwraca uwagę, że obecnie święto kobiet jest także wykorzystywane w wymiarze merkantylnym - ma podkręcić sprzedaż. Rzeczywiście sklepy, restauracje i kluby prześcigają się w promocjach "specjalnie dla pań”. Kwiaty są jednak nadal najbardziej popularnym prezentem. Stoiska i kwiaciarnie przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie co roku przezywają 8 marca oblężenie. - Zdecydowanie najlepiej sprzedają się tulipany. Żartujemy, że Dzień Kobiet to dzień tulipana. Sprzedajemy też goździki, które wciąż mają swoich amatorów - mówi Paweł Kamiński z lubelskiej kwiaciarni. - Kwiaty kupują młodsi i starsi mężczyźni. Pierwsi stawiają na tulipany. Mężczyźni w średnim wieku decydują się na tradycyjne czerwone róże. Ale nie wszyscy. - W przypadku starszych ludzi często spotykam się z pewną niechęcią do Dnia Kobiet. Może to wynikać z upolitycznienia, z którym kiedyś wiązał się ten dzień - mówi dr Katarzyna Smyk.

O kobietach wciąż pamiętają pracodawcy. - Panie, które pracują w naszej firmie mogą liczyć na specjalne życzenia. Podobnie serdecznie będziemy witać i żegnać pasażerki korzystające z naszego lotniska - mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin. Na kwiaty stawiają samorządowcy i politycy. W urzędach albo na własną rękę. Medale z okazji Dnia Kobiet rozdał wczoraj prezydent Lublina. Otrzymało je 15 pań zajmujących się m.in. kulturą, zdrowiem, pomocą społeczną, czy też biznesem. Ponadto medale odebrały dwie panie odznaczone nimi w roku ubiegłym. Jacek Czerniak, poseł SLD, rozdaje kwiaty paniom na ulicy. - Takie imprezy organizuję od wielu lat. Za każdym razem spotykam się z bardzo miłą reakcją - mówi Czerniak. - Dzisiejszy Dzień Kobiet różni się od wielkiej fety sprzed lat, ale mimo to ma swój urok. Wystarczy wybrać się na słynny lubelski murek z kwiatami, żeby zobaczyć jak wielu amatorów ma to święto. I o to właśnie chodzi. (drs)

Lubelskie: Kobiety w liczbach

panny - 223,4 tys. mężatki - 521,3 tys. przeciętne trwanie życia kobiet - 81,5 lat kobiety z wyższym wykształceniem - 182,9 tys. kobiety studiujące - 55,5 tys. średnie wynagrodzenie kobiet - 3149,79 zł liczba bezrobotnych kobiet - 64,9 tys. (źródło GUS)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: dzień kobiet
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje