wtorek, 20 lutego 2018 r.

Wybory

Kampania na strachu. Senator Bierecki chce budowy płotu na wschodniej granicy Polski

Autor: Ewelina Burda

(fot. Ewelina Burda)
(fot. Ewelina Burda)

Racjonalne argumenty szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie przekonują Grzegorza Biereckiego. Na kilka dni przed wyborami starający się reelekcję senator straszy wyborców „tykająca bombą epidemiologiczną” i proponuje budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

„Istnieje możliwość, iż ośrodek w Białej Podlaskiej będzie przyjmował jedynie na krótki okres cudzoziemców relokowanych w celu przeprowadzenia badań epidemiologicznych” – przyznaje Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w piśmie, w którym odpowiada na pytania Grzegorza Biereckiego. Rogala przyznaje też, że „ośrodki prowadzone przez Urząd do Spraw Cudzoziemców mają charakter otwarty, a szef Urzędu nie ma prawnych możliwości zakazania cudzoziemcowi opuszczania ośrodka”.

– To pismo potwierdza moje obawy – mówi Bierecki, który na początku października wspólnie z Januszem Szewczakiem, ekonomistą SKOK i kandydatem na posła PiS, alarmował o „tykającej bombie epidemiologicznej”. Tak panowie zareagowali na informację, że kilka tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei ma trafić do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej na badania w ramach tzw. filtra epidemiologicznego. Wczoraj zorganizowali kolejną konferencję prasową na ten temat.

– Ośrodek znajduje się blisko dworca PKP i innych węzłów komunikacyjnych, a imigranci będą mogli swobodnie się poruszać. Zatem prawdopodobieństwo przeniesienia różnych zakażeń po okolicy jest wysokie – przekonuje senator.

– Ostatnio w obozie dla cudzoziemców w Brukseli wybuchła epidemia gruźlicy. Imigrant, u którego ją stwierdzono, miał rzekomo przejść przez badania filtra. Ale naczelny lekarz Belgii stwierdził, że imigranci nie są badani na wszystkie choroby zakaźne – dodaje Janusz Szewczak.

– Moim celem jest zablokowanie ośrodka w Białej dla fali imigrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu – nie ukrywa Grzegorz Bierecki.

Senator nie odpuszcza też Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W poniedziałek zapytał minister Teresę Piotrowską o Straż Graniczną na wschodniej granicy. – Ścieżka migracji może się przenieść na Ukrainę, Białoruś i wschodnią granicę Polski – uważają Szewczak
i Bierecki.

– Od funkcjonariuszy straży wiem, że jej nadbużański oddział wymaga doposażenia i wzmocnienia kadrowego. Pilnie potrzebny jest nowy nabór – przekonuje senator. Na tym nie koniec. Zdaniem senatora, „trzeba liczyć się z możliwością szybkiej budowy płotu na wschodniej granicy”. – To byłaby fizyczna ochrona przed nielegalnymi imigrantami, którzy przedostają się „zieloną” granicą. Podobny płot wybudowali przecież Węgrzy. Teraz planują to Niemcy i Austria – stwierdza.

Co na to resort? – Już dwa lata temu wprowadzono nowy model funkcjonowania Straży Granicznej – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. – Jeszcze w 2014 r. Polska wzmocniła procedury współdziałania służb na wypadek ewentualnego napływu większej liczby uchodźców.

W 2014 roku Straż Graniczna zakupiła też nowoczesny sprzęt hi-tech za ok. 100 mln zł. To głównie stacjonarne i mobilne urządzenia do monitorowania sytuacji na granicy. Najnowszym nabytkiem są bezzałogowe statki powietrzne, które zasiliły Nadbużański Oddział Straży Granicznej i od miesięcy obserwują tereny przygraniczne na wschodzie kraju – wylicza rzecznik MSW. – Poza tym, od początku roku NOSG przyjął w swoje szeregi 110 nowych funkcjonariuszy.

Suchej nitki na tej idei nie zostawia główny kontrkandydat Biereckiego w wyborach do Senatu. Pomysł budowy płotu uważa za absurdalny.

- Nie należy stawiać murów, ale pomagać uchodźcom w miarę naszych moźliwości oraz umożliwić im powrót do ich ojczyzn -komentuje adwokat Stefan Karasiński popierany przez PO i Zjednoczoną Lewicę. - Tu jest potrzebne serce i zdrowy rozsądek, a nie straszenie ludzi epidemiami i murami. Jak długi ma być ten mur? Ile będzie kosztował? A może za te pieniądze wybudować kilka mieszkań?

 

igor
Ghostek
Gość
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

igor
igor (23 października 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Roumowanie iście Biereckiego. A kiedy wyprowadza się 200mln z kraju zapala się zielone światło i jest super.

Rozwiń
Ghostek
Ghostek (23 października 2015 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przygotowanie do montażu płotu to nie wyraz strachu, ale przezorności. Kiedy przez tydzień padają deszcze, szykuje się wały przeciwpowodziowe; kiedy przez miesiąc nie pada, zakazuje się wstępu do lasów; kiedy przez kwartał bandy niezidentyfikowanych młodych mężczyzn o wrogim i roszczeniowym nastawieniu wali przez Europę w poprzek granic zapowiadając szariat - pora myśleć o płocie. Na początek o płocie.

Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Naprawdę myślicie, że Łukaszenko wpuścić imigrantów na swoją ziemię, żeby przeszli do Polski? 

Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 00:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po prostu debil jakich mało!
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parta KORWiN mówi imigrantom stanowcze nie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

SONDA
Liczba głosów: 5120

Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

42.42 %
Jestem zadowolony
53.59 %
Nie jestem zadowolony
3.98 %
Nie mam zdania
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!