niedziela, 18 lutego 2018 r.

Wybory

Pałac Radziwiłłów i fundacja z Gdyni. Poseł Kabaciński ma wątpliwości

Dodano: 29 września 2015, 15:17
Autor: Ewelina Burda

We wtorek pod bialskim magistratem poseł Michał Kabaciński mówił dziennikarzom o wątpliwościach w sprawie „dzierżawy pałacu” w Białej Podlaskiej  i „umowy” z gdyńską fundacją (fot. Ewelina Burda)
We wtorek pod bialskim magistratem poseł Michał Kabaciński mówił dziennikarzom o wątpliwościach w sprawie „dzierżawy pałacu” w Białej Podlaskiej i „umowy” z gdyńską fundacją (fot. Ewelina Burda)

Poseł Michał Kabaciński (Twój Ruch) nie odpuszcza prezydentowi Białej Podlaskiej. Tym razem, jego wątpliwości budzi „sprawa dzierżawy pałacu Radziwiłłów”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Kandydat Zjednoczonej Lewicy (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) złożył we wtorek pismo do prezydenta Dariusza Stefaniuka, w którym pyta m.in. o „umowę”, „zasady dzierżawy rezydencji magnackiej Radziwiłłów” oraz o „sposób wyboru Fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdańska”.

Przypomnijmy, że 3 września miasto zawarło rzeczywiście porozumienie, ale w formie listu intencyjnego z Fundacją Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, a nie z Gdańska, jak pisze parlamentarzysta. A sprawa dotyczy odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Miasto miałoby wydzierżawić teren gdyńskiej fundacji, w której radzie zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki. W obiekcie znalazłoby się m.in.  centrum biznesowo-konferencyjne. Kilka dni temu, FFR zwróciła się już do konserwatora zabytków z Białej Podlaskiej o wydanie zaleceń konserwatorskich.

Poseł Michał Kabaciński wciąż ma jednak pewne wątpliwości. – Miasto podpisuje list intencyjny z fundacją, która została założona kilka miesięcy temu, a w radzie której zasiada senator Bierecki. Wydzierżawia grunt miejski fundacji bez żadnego doświadczenia. Dlatego pytam, kto będzie na tym zarabiał. Czy fundacja, czy miasto wyciągnie jakieś korzyści – wylicza Kabaciński.

– Poza tym, jaka była ścieżka wyboru akurat tej fundacji, która na swoim koncie nie ma ani jednego odrestaurowanego obiektu – punktuje poseł.

Z wątpliwościami do Michała Kabacińskiego mieli się też zwrócić mieszkańcy Białej Podlaskiej. – Chcę się wykazać. – To nie jest kampania, nie mam materiałów wyborczych. Korzystam ze swoich uprawnień jako posła – przekonywał we wtorek dziennikarzy w Białej Podlaskiej.

Na odpowiedź Urząd Miasta ma 14 dni. – Jeżeli nie otrzymam informacji, to sam pofatyguję się do magistratu i na podstawie legitymacji poselskiej, wejdę tam gdzie są stosowne dokumenty – zapowiada Kabaciński, „dwójka” na liście Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 7. – Nie do końca wierzę w ideę odbudowy pałacu, raczej wydaje mi się że to kwestia pana Biereckiego, który chce tu zrobić kampanię do Senatu. Poza tym, mam dziwne wrażenie, że może chodzić o jakąś spłatę zobowiązań – stwierdza parlamentarzysta z Lublina.

Wcześniej, przed tygodniem na konferencji prasowej w Białej Podlaskiej nazwał senatora Grzegorza Biereckiego „ojcem chrzestnym sukcesu Dariusza Stefaniuka”.

Pozyskane informacje poseł zamierza upublicznić. – Jeżeli otrzymam stosowne dokumenty z bialskiego magistratu, zasięgnę opinii prawników. W razie potrzeby, podobnie jak robiłem to w Lublinie, będziemy zawiadamiać prokuraturę – deklaruje.

Co na to bialski magistrat? – Gdyby pan poseł znał lepiej nasze miasto, to wiedziałby że w sprawie odbudowy pałacu podpisano tylko list intencyjny – odpowiada Michał Trantau, rzecznik prezydenta. – W tej sprawie nie mamy nic do ukrycia. Z treścią listu zapoznali się dziennikarze oraz miejscy radni. Poza tym, żadna decyzja dotycząca odbudowy pałacu nie może zapaść bez decyzji rady miasta. Chcemy także na ten temat rozmawiać z mieszkańcami – zapewnia Trantau.

Na pałacu jednak działania Kabacińskiego się nie skończą. – Wystąpię też do Państwowej Komisji Wyborczej, aby dowiedzieć się kto finansował kampanię wyborczą Dariusza Stefaniuka. Sprawdzę, czy przypadkiem nie ma tam nazwisk związanych choćby z Fundacją Fundusz  Rewitalizacji – zapowiada poseł Twojego Ruchu.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 września 2015 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto to jest? No ale jak się nie ma swojego programu to trzeba chociaż swoją kampanie oprzeć na czepianiu się ludzi z inicjatywą. Brudna polityka zeszła pod strzechy - masakra.

 a stefaniuk i bierecki grali czysto HAHAHAHAHAH  POD KOŚCIOŁAMI STALI I LUDZII ZACZEPIALI W NIEDZIELE ŻEBY NA PIS GŁOSOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  

Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu nie, jak ktos zacznie Darkowi na raczki patrzec moze troche zmadrzeje. Oby tak dalej p. Posle
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NO, no to absolutnie nie ma nic wspólnego z wyborami. Pan Kabaciński, Kabaczkowski, czy coś takiego jest dobrze znany mieszkańcom Białej ze swoich inicjatyw. On po prostu solidnie pracuje dalej i wypełnia swój mandat poselski. A jakby co zawiadomi prokuraturę. Brawo ma pan mój głos.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale rację poseł ma..
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (30 września 2015 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co ma poseł Kabotyński do Białej, przecież on jest z Lublina. Startuj Pan z Lublina z 6 a nie z 7 mki, my tu spadochroniarzy nie chcemy...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

SONDA
Liczba głosów: 5120

Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

42.42 %
Jestem zadowolony
53.59 %
Nie jestem zadowolony
3.98 %
Nie mam zdania
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!