Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

23 października 2015 r.
10:22

Zachęta na zamku. Sztuka współczesna z wizytą w muzeum

0 1 A A
23 października 2015 0:00

Może bywalcy muzeów zaczną częściej zaglądać do galerii sztuki współczesnej? A muzeum przestanie się niektórym kojarzyć tylko z zakurzonymi gablotami? Wystawa „(A)Symetrie” Lubelskiego Towarzystwa Zachęty na Zamku Lubelskim chce łamać schematy i stereotypy. To eksperyment

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dziedzińcu akwarium, w którym karpie koi Grzegorza Drozda próbują się zmierzyć ze „Zmianą Organizacji Ruchu”. W holu wideo z 2004 roku Józefa Robakowskiego. Obok starych monet i medali „Niedokończony kaloryfer” Tomasz Matuszczaka, a na klatce schodowej wideofresk Dominika Lejmana. Jako plafon.


- To wydarzenie bez precedensu w historii naszego muzeum. Nigdy dotąd Zamek Lubelski nie współpracował ze stowarzyszeniem zajmującym się sztuką współczesną w tak wielkim wymiarze - podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor muzeum. I zaprasza do zwiedzania muzeum „w nieco innym wymiarze”.


Dialog
Na pierwszy rzut oka na korytarzach i salach wystawowych nic się nie zmieniło. Na ścianach obrazy w zdobionych ramach, w szklanych gablotach ceramika i inne zabytkowe przedmioty. Sztuka współczesna subtelnie wnika w wystawy stałe. Podejmuje dialog. Raz opiera się na podobieństwach, raz na kontrastach.

- Muzea sztuki dawnej zmieniają się - mówi Zbigniew Sobczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty. - My też, jako miasto i jako kolekcja sztuki współczesnej, dotarliśmy do tego momentu. Sztuka się nie zatrzymuje, ona idzie dalej. Mam nadzieję, że zwiedzającym zaproponowane przez nas zestawienia będą się podobały. Że pobudzą do intelektualnej refleksji.

Kontrast

Sąsiedztwo prac sprzed wieków z tymi współczesnymi wywołuje napięcie, nieraz też kontrowersje. Ale nie szokuje.

- Te miejsca nie są przypadkowe - podkreśla Sobczuk. - Staraliśmy się, by te zestawienia były czytelne. Zaproponowaliśmy też ścieżkę zwiedzania. W wersji papierowej i elektronicznej.


Z jednej strony wystawa pokazuje różnice miedzy sztuką współczesną i dawną. Z drugiej, podkreśla jak podobny jest sposób myślenia artystów wczoraj i dziś. Inne są tylko środki.


- Zmienia się język wypowiedzi, zmieniają się media. Ale oddziaływanie sztuki na widza ma wspólny rdzeń. Niezależnie od tego czy to malarstwo czy wideo - tłumaczy historyk sztuki Marcin Lachowski.


Kontekst
Wystawa „(A)Symetrie” to zarazem symboliczny powrót Lubelskiej Zachęty na zamek. To tutaj, 10 lat temu, Towarzystwo rozpoczęło budowanie swojej kolekcji. W sali wystaw czasowych pokazało wówczas 20 prac. Dziś ma na koncie 18 wystaw w kraju i za granicą i ponad 200 prac. Na zamku zobaczymy 99. Na to, by pokazać całość, nie było miejsca. - Mogliśmy wszędzie naćkać. Ale przecież nie o to chodzi - tłumaczy Sobczuk.


Wystawa pokazuje coś jeszcze: jaki był Lublin kiedyś i jaki jest dziś. Jak zmieniło się podejście mieszkańców do sztuki i sytuacja artystów.


- Wśród wielu prac, jakie są na zamku, zaledwie kilka jest autorstwa artystów mieszkających w Lublinie. To było miasto, z którego wyjeżdżali, zwykle za granicę. W naszej kolekcji aż 1/3 prac to prace artystów związanych z Lublinem - podkreśla Paulina Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty.


Wernisaż i perfomance Łukasza Głowackiego w piątek, 23 października, o godz. 19. Wystawę można oglądać do 30 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. W każdą sobotę o godz. 12 oprowadzanie kuratorskie.


Do muzeum ze smartfonem
Wystawę „(A)Symetrie” warto zwiedzać z tabletem lub smartfonem. Ze strony http://www.zacheta.lublin.pl można ściągnąć folder wystawy z opisami wszystkich prac w kontekście miejsc w jakich są eksponowane. Warto też przez wyjściem do muzeum zagrać w grę www.asymetrie.pl, a w czasie wernisażu w zakamarkach zamku rozglądać się za czarnymi torbami z nadrukiem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Kto znajdzie, może sobie je zabrać do domu.

Pozostałe informacje

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Do wykonywania obowiązków prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy został delegowany już w kwietniu. Od jutra, zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Nadzorczej Hubert Kamola będzie oficjalnie zajmował to stanowisko. Został powołany na 3-letnią kadencję,

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Jest pierwsza decyzja nowego burmistrza Radzynia Podlaskiego. Ogłosił ją tuż po oficjalnym zaprzysiężeniu.

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz
Zdjęcia
galeria

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz

To obrzydliwy skandal – tak o porozumieniu radnych Platformy Obywatelskiej z klubem nowego burmistrza Świdnika Marcina Dmowskiego mówi Mariusz Wilk z Polski 2050 Szymona Hołowni. To ugrupowanie w wyborach startowało wraz z PO pod szyldem Koalicji 15 Października po to, by odsunąć PiS od władzy w mieście i powiecie. PO za poparcie Dmowskiego w Radzie Miasta już otrzymało funkcję wiceprzewodniczącego dla Roberta Syryjczyka. To jeszcze nie koniec, bo ma dostać także stołek wiceburmistrza!

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów
film

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów

Luna, jako reprezentantka Polski, a poza nią wokaliści z Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii będą dzisiaj wieczorem walczyć o wejście do finału tegorocznej Eurowizji.

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin
11 maja 2024, 20:00

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin

W sobotę (11 maja) w lubelskim Studio im. Budki Suflera zostanie złożony muzyczny hołd dla wyjątkowego zespołu. „A Night At The Radio” to koncert w wykonaniu Queen Band, jednego z najciekawszych tribute bandów tej legendarnej formacji.

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

To mogło naprawdę skończyć się tragicznie. Na szczęście życiu 35-latka, który jadąc motocyklem wpadł do rowu, nic nie zagraża. Ale konsekwencje mieszkaniec Warszawy i tak poniesie.

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka
8 maja 2024, 19:00

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka

Już jutro kolejna odsłona „Sceny Ad Hoc” w lubelskiej Chatce Żaka. Na scenie zobaczymy młodych, lubelskich artystów.

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Na inauguracyjnej sesji Rady Miasta Kraśnik IX kadencji radni oraz nowy burmistrz Krzysztof Staruch złożyli ślubowania. Przewodniczącym został wybrany Jarosław Jamróz, a jego zastępcami Piotr Janczarek i Zbigniew Bartysiak.

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Azoty Puławy straciły głównego sponsora, a to spowodowało, że przyszłość klubu stoi pod dużym znakiem zapytania. We wtorek działacze poinformowali o zmianach, które zaszły ostatnio w drużynie. Wiadomo, że Siergiej Bebeszko nie jest już trenerem zespołu. Jego miejsce w roli szkoleniowca zajął Patryk Kuchczyński. Z drużyny oficjalnie odeszło też kilku zawodników.

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Trzeci mecz i pierwsza wygrana Motoru w Ekstralidze U24. Lubelskie „Koziołki” we wtorkowy wieczór pokonały w Krośnie tamtejsze Orlen Cellfast Wilki 46:44. Drużynę do sukcesu poprowadzili Bartoszowie: Jawroski i Bańbor. Ten pierwszy zapisał na swoim koncie komplet 15 punktów. Drugi dorzucił 12.

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach
galeria

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach

Dzisiaj rano absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Większość uczniów, z którymi rozmawialiśmy wybrała temat dotyczący buntu i jego konsekwencji dla człowieka. Drugim tematem było pytanie o relacje. Nastroje - na razie bardzo dobre.

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Pił, więc jechać nie powinien. Ale zrobił to. Ta przejażdżka dla motorowerzysty zakończyła się wypadkiem.

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

To było wyjątkowe spotkanie. Dzisiaj przedstawiciele Lublina i Wilna mieli okazję zasiąść przy wspólnym stole, ustawionym i zastawionym przed portalem na Placu Litewskim.

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna