Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 sierpnia 2014 r.
12:46
Edytuj ten wpis

Pardes Festival. Śladem kazimierskich Żydów

0 0 A A

We wtorek 19 sierpnia rozpoczyna się następny festiwal w Kazimierzu. Tym razem będzie to druga edycja wydarzenia Pardes Festival - spotkania z kulturą żydowską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Impreza nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Kazimierza Dolnego. W programie do 23 sierpnia będą interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi twórcom żydowskim, wystawy fotograficzne, filmy, spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, koncerty w synagodze.

W programie są także spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej oraz twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga.

Z okazji Roku Oskara Kolberga będą dwa wydarzenia: prezentacja multimedialna poświęcona wątkom żydowskim w jego dziele oraz na finał festiwalu (23 sierpnia) w synagodze koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Kapeli Brodów.

W piątek (22 sierpnia) spotkanie z kulturą romską "Jadą Cyganie wielu wozami…”. Będą spotkania ze sztuką artystów romskich, rozmowę z kulturoznawczynią Agnieszką Caban, redaktorką naczelną "Kwartalnika romskiego”, minispektakl teatralny oparty na motywach baśni romskich. Także rozmowa z Elżbietą Ficowską i czytanie prozy Jerzego Ficowskiego w Willi Ima. Ukoronowaniem dnia romskiego na Pardes Festival będzie koncert słynnego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej Synagodze.

Ostatniego dnia festiwalu (23 sierpnia), w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych znawców problematyki z prezentacjami multimedialnymi. A potem wspólnie z Joanną Krauze z Fundacji "Nomem omen” odbędzie się spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym.

Wieczorem (23 sierpnia) na tarasie Willi Ima posmakujemy kuchni żydowskiej. Nie zabraknie karpia po żydowsku, bo karp to tegoroczny leitmotiv graficzny festiwalu.

Bilety na Pardes Festival

Rezerwacja i sprzedaż biletów w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 27, tel. 81 88-10-709) w dniu koncertu w synagodze. Uczta kulinarna w Willi Ima - degustacja 12 zł (ul. Czerniawy 33, tel. 798-041-365). Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny. Bilety na koncert Caci Vorba bezpłatne (obowiązuje wejściówka), bilet na koncert Kapeli Brodów 35 zł.

Muzeum na kółkach

W trakcie trwania Pardes Festival, w dniach 19-21 sierpnia, Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do Kazimierza na interaktywną wystawę Muzeum na kółkach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski.

Kazimierz Dolny to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski. Osadnictwo żydowskie w mieście sięga prawdopodobnie czasów wczesnośredniowiecznych, być może nawet początku XI w. Dzielnica żydowska w Kazimierzu zwana Na Tyłach, rozwijała się wokół odrębnego placu targowego (Małego Rynku) oraz wzdłuż ulicy Lubelskiej, rozciągając się na południowy wschód od rynku głównego. Jej zabudowa - inaczej niż w części chrześcijańskiej - miała w głównej mierze charakter drewniany. Prawdopodobnie około poł. XVI w. powstała w Kazimierzu pierwsza drewniana bożnica, która w 1567 r. została zniszczona na skutek pożaru. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad 60 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

Podczas trwania wystawy w Kazimierzu będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Pozostałe informacje

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia