Festiwale

Europejski Festiwal Smaku 2014: Legendarna Omega zagra w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2014, 18:15

Koncerty, wystawy, kino, teatr i oczywiście kuchnia. Muzyczne gwiazdy 6. edycji Europejskiego Festiwalu Smaku to m.in. Omega i Shantel Bucovina Club Orchestra.

Z roku na rok festiwal się rozrasta. To już nie jedno miejsce, a cztery (Stare Miasto, Browar Perła, Most Kultury, galeria handlowa Gala). Już nie tylko stragany ze smakołykami z różnych stron świata, ale też restauracje polowe i coraz popularniejsze w dużych miastach foodtrucki (będą serwować matjasy, zapiekanki, burgery i ciastka drożdżowe). Do tego aleja piw (do Lublina przyjedzie siedem małych lokalnych browarów) i aleja serów (najlepsi polscy serowarzy przywiozą sery zagrodowe wyprodukowane specjalnie na festiwal).

Tradycyjnie na Placu Po Farze odbędą się pokazy kulinarne. - Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu to "7 potraw na 700 lat Lublina”. Wraz z historykami wybierzemy najciekawsze potrawy z każdego wieku. Na Scenie Smaku przyrządzą je nasi najlepsi kucharze, a potem dania trafią do kart siedmiu lubelskich restauracji - mówi Waldemar Sulisz, dyrektor festiwalu.

Będzie też można spróbować oryginalnych potraw z krajów, z którymi Lublin ma połączenie lotnicze (cykl "Latające Talerze”) i, nie tylko dzięki oryginalnym kulinariom, przenieść się w czasie (cykl "Siedem wieków smaku”).

- W podziemiach Trybunału Koronnego, gdzie przy winie siadali Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, odtworzymy renesansową Winiarnię Inspiracji - zdradza Sulisz.

W Lublinie pojawi się też silna reprezentacja winiarzy z Egeru. - Odświeżymy powiedzenie "Polak, Węgier dwa bratanki”. Ale nie będzie to pusty slogan. Wypełnimy go smakowitą treścią - zapowiada Alicja Udvari z Węgierskiego Klastra Turystycznego.

Ale - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - kuchnia to tylko pretekst, by się spotkać. Bo najwięcej będzie się działo w galeriach i na muzycznych i teatralnych scenach.

W tym roku największa scena stanie na terenie zabytkowego Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15, w miejscu gdzie przed wojną działał Teatr na wodzie Rusałka. W piątek, 5 września, zagra tu Sztywny Pal Azji i krakowski zespół Chluba. - Usłyszymy stare przedwojenne przeboje, jak "Ta ostatnia niedziela”, w nowej punkowej wersji - mówi Sulisz.

W sobotę o godz. 18 na scenę wyjdzie Kayah & Transoriental Orchestra, a o 21 największa muzyczna gwiazda tegorocznej edycji imprezy - zespół Omega. - Będzie to ogromne widowisko z pokazem laserów i orkiestrą symfoniczną - zapowiada dyrektor festiwalu. - Muzycy są w rewelacyjnej formie. Usłyszymy "Dziewczynę o perłowych włosach” i inne wielkie przeboje - zapowiada.

Niedziela muzycznie będzie należeć do Voo Voo (z orkiestrą strażacką) i Shantel Bucovina Club Orchestra. - Ich przebój Disko Partizani to jeden z największych hitów muzyki bałkańskiej - podkreśla Sulisz.Co jeszcze? Pięć (w większości premierowych) spektakli, pięć wystaw fotograficznych (m.in. Tadeusza Rolke, Chrisa Niedenthala), panele dyskusyjne, salon literacki, dwa kluby festiwalowe (Dom Złotnika i Centrum Kultury).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

WIDEO

WIDEO

  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna