Festiwale

Festiwal Dwa Brzegi 2014: Wielkie kino znowu w Kazimierzu Dolnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2014, 08:45

Polskie premiery głośnych tytułów prosto ze światowych festiwali filmowych, spotkania z twórcami i koncerty. W Kazimierzu Dolnym rusza w sobotę Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi.

To już ósmy rok, kiedy organizatorzy na przekór wszystkiemu ściągają do miasteczka wielkie kino. Nie tylko sprowadzając nad Wisłę najciekawsze, nietuzinkowe produkcje, które niekiedy będzie można zobaczyć na polskich ekranach tylko raz. Ale również całkiem wprost: budując od podstaw miasteczko filmowe złożone m.in. z dwóch dużych namiotów w których będą wyświetlane filmy.

Projekcje filmowe ruszają w sobotę o godz. 11. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano jednak na godz. 16.30. Wtedy będzie można zobaczyć "Zimowy sen”, nagrodzony w tym roku "Złotą Palmą” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tego samego dnia, o godz. 21 inny głośny film prezentowany w Cannes - "Klub Jimmy'ego” w reż. Kena Loacha.

Od niedzieli ruszają bezpłatne projekcje w kinie Perła na kazimierskim Małym Rynku. O godz. 21 seans ostatniego filmu Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją”.

Również w niedzielę propozycja dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać sztukę filmową od podszewki. W ramach cyklu "Lekcja kina” o godz. 11 spotkanie z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim. Spowiadać się ze swojego postrzegania filmu podczas festiwalu będą jeszcze m.in. scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyser Paweł Pawlikowski i reżyserka Małgorzata Szumowska. Autorka takich obrazów jak "33 sceny z życia”, "Sponsoring” czy "W imię” przyjedzie do Kazimierza również z powodu zaplanowanej retrospektywy jej filmów.

Innym artystą, którego twórczość zostanie wzięta pod lupę, będzie ANDRZEJ CHYRA (na zdjęciu). W cyklu "I Bóg stworzył aktora” zobaczymy m.in. takie filmy jak "Dług” czy "Bilet na Księżyc”. Zadać pytanie aktorowi będzie można osobiście we wtorek 5 sierpnia o godz. 16.30 podczas spotkania w Cafe Kocham Kino.
"Dwa Brzegi” to również świetna okazja do poznania twórczości filmowców, o których na co dzień w Polsce mało słychać. To np. włoska reżyserka Lina Wertmuller, której trzy filmy z lat 70-tych ub. wieku będzie można zobaczyć w Kazimierzu. To także fińska reżyserka Pirjo Honkasalo określana mianem filmowego człowieka renesansu.

Wśród propozycji muzycznych warto wspomnieć o sobotnim (2 sierpnia, godz. 19.30, Duży Rynek) koncercie Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra ma w swoim repertuarze oprócz muzyki klasycznej aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Z kolei w niedzielę (3 sierpnia o godz. 17.30) w Galerii Klimaty w Mięćmierzu koncert projektu Strug, Leśmian, Soyka. Festiwal "Dwa Brzegi” będzie miejscem premierowego wykonania zbioru pieśni powstałych do wierszy Bolesława Leśmiana. Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodych widzach. Seanse pełnometrażowych kreskówek oraz filmów fabularnych dla dzieci i młodzieży zaplanowano w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz po drugiej stronie Wisły w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu.

Festiwal "Dwa Brzegi” będzie trwał do następnej soboty (9 sierpnia). Bilety na filmy w Dużym Namiocie kosztują 17 zł. Do kupienia są m.in. na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl oraz w kasach w Kazimierzu Dolnym. Na stronie festiwalu również pełny program seansów, spotkań, koncertów i innych wydarzeń artystycznych.

Literatura

Już w sobotę (2 sierpnia) o godz. 14 w Salonie Empik spotkanie bardzo na czasie - z Anną Herbich, autorką znakomitej książki "Dziewczyny z powstania”, która w przejmujący sposób pokazuje jak naprawdę wyglądało życie w czasie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy. To obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami kobiet.

O godz. 16 spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, która twierdzi, że "ma ego jak Pałac Kultury albo Wawel”. I z osobistej perspektywy opowiada o tej ćwiartce stulecia, która upłynęła w kraju nad Wisłą. Znana z małego ekranu, z silnych, nie raz niewygodnych opinii i zjadliwej, acz celnej krytyki.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 14 spotkanie z fantastyczną aktorką Ewą Kasprzyk znaną z wielu znakomitych ról, silną osobowością, a także osobą, która świetnie nawiązuje kontakt z publicznością.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 17 w Salonie Empik będzie Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza” o cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wyróżnianej przez Juliana Tuwima. Książka była inspiracją dla niedawno emitowanego filmu "Papusza”.

Wystawy

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 18 w galerii sztuki "Jacek P. Jarosz” (ul. Senatorska 1/3) wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i ceramiki Alexa Johnsona. Artysta jest od lat zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 13 w Domu Michalaków - Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Nadrzeczna 24) wystawa Jana Michalaka "Starożytności etruskie”.

W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 15 w Galerii na Płocie w Mięćmierzu wystawa przygotowana z okazji "Dwóch Brzegów”. Będą to prace Tomka Sikory "Kiedy wieś zasypia...”, a o godz. 15.30 w galerii "Klimaty” projekcja jego autorskiego filmu "Aix en Provence 2014”. W "Klimatach” jeszcze wiele innych wydarzeń: o godz. 16.30 wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, o godz. 17.30 koncert "Strug. Leśmian. Soyka” - premierowe wykonanie najnowszego albumu i projekcja wideoklipu promującego ten album autorstwa Tomka Sikory.

Koncerty

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 19.30 w kościele Farnym z cyklu Letnie Koncerty Organowe recital Dana Lönnqvista (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie Urszula Mizia - wiolonczela. Prowadzenie: Paweł Kasjan.
W niedzielę (3 sierpnia) w o godz. 20 w klubojadalni "Przystanek Korzeniowa” (ul. Doły 43) koncert grupy Tymon&The Transistors. Zespół zainauguruje swoim koncertem "Dwubrzegową” scenę Korzeniowego Domu Cooltury. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. ubiegłego wieku i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. Podczas koncertu w Przystanku Korzeniowa zespół zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Bigos Heart” oraz wcześniejszych płyt.

W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 21 na Dużym Rynku wystąpi grupa "Polonezy”. To 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego. O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich. Będą też nawiązania do rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu.

Maria Kolesiewicz
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna