niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

"Polskie losy w dziejach Brześcia". Wystawa na dworcu PKP w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 sierpnia 2014, 12:00
Autor: Ewelina Burda

Nie w galerii, nie w muzeum, tylko na dworcu PKP w Białej Podlaskiej. Otwarto tu wystawę historyczną pt. "Polskie losy w dziejach Brześcia.

Potrzebna była zgoda PKP. Organizatorzy ją dostali. Tym sposobem, w holu bialskiego dworca powstała galeria Biała lokomotywa.

- Wystawa opowiada o historii Brześcia, również poprzez zdjęcia i biogramy wielu znanych Polaków, których los związał z miastem zwanym w przeszłości jako Brześć Litewski, Brześć nad Bugiem czy też jako Brest - mówi Cezary Nowogrodzki współorganizator wystawy. Pokazywana jest w Polsce po raz pierwszy. Wcześniej prezentowano ją tylko w konsulacie RP w Brześciu. Jej autorem jest redaktor naczelny Kuriera Brzeskiego Mikołaj Aleksandrow.

- Wystawa będzie się systematycznie powiększać, bo cały czas odnajduję biogramy kolejnych postaci. Może w przyszłości powstanie album na ten temat oraz strona internetowa- mówi Aleksandrow. Polską zainteresował się jeszcze w latach70-tych XX wieku. - Podczas studiów we Władywostoku w moje ręce wpadły wiersze K.I. Gałczyńskiego. Wtedy postanowiłem nauczyć się języka polskiego- wspomina. Ekspozycja przygotowana jest w dwóch językach: polskim oraz rosyjskim.

- To transgraniczna wystawa, która ma nas łączyć, a nie dzielić. Liczę, że będzie wędrować po różnych miastach - dodaje autor. W 300-tysięcznym Brześciu mieszka obecnie ok. 5 tysięcy Polaków.

- Społeczeństwo polskojęzyczne na Białorusi chce jak najwięcej wiedzieć o Polsce. Wystawa była w Brześciu bardzo krótko i tylko w konsulacie. Warto ją u nas powtórzyć. Mamy także nowy wyremontowany dworzec. To dobre miejsce na taką historyczną wystawę - ocenia Hanna Paniszewa z Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu.

"Polskie losy w dziejach Brześcia” można oglądać do 30 września. Pośród kilkudziesięciu fotografii i biogramów znalazły się takie postaci jak: katolicki prezbiter Rafał Kalinowski, działacz niepodległościowy Jarosław Dąbrowski, generał Romuald Traugutt, recenzent teatralny Tadeusz Kończyc czy śpiewaczka operowa Ganna Walska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: PKP wystawa
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!