Imprezy

Imprezy w czwartek w Lublinie. Pociąg do Shanghaju i spotkanie z laureatem Grand Press Photo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2015, 08:21

Wybrane imprezy w czwartek 16 kwietnia w Lublinie.

SPOTKANIE

Spotkanie z Louise Steinman o pojednaniu polsko-żydowskim, godz. 17, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Spotkanie wokół książki Louise Steinman The Crooked Mirror: A Memoir of Polish-Jewish Reconciliation, opublikowanej niedawno w prestiżowym wydawnictwie Beacon Press w Bostonie. Autorka poświęciła tematowi pojednania polsko-żydowskiego dziesięć lat poszukiwań, odkrywając świat porywający i przepojony surrealizmem. Odbyła podróż przez Polskę, by rozmawiać z ludźmi, którzy budują to porozumienie dzisiaj.

Mylił się Pan, Panie Jarosławie: klawesyny nie są "brzęczącymi pudłami”, godz. 18, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Profesor Marek Kęsik poprowadzi spotkanie w ramach organizowanego w Domu Kultury "Węglin” cyklu. Tym razem wydarzenie będzie dotyczyć muzyki i kompozytorów francuskich, takich jak François Couperin i niemieckich z Johannem Sebastianem Bachem na czele.

Cała (!) historia sztuki, godz. 17, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp wolny
Czym jest historia sztuki? Jak można mówić o sztuce, tak, by wyrwać się ze stereotypowego, akademickiego przekazu? Tego dowiecie się na otwartych wykładach, które wystartują we Frutti di Mare już w kwietniu. Dowiecie się więcej o historii społeczeństw pierwotnych a zgodnie z chronologią przejdziemy przez wszystkie kluczowe momenty w historii kultury Europy.

Pokaz slajdów: Pociąg do Shanghaju czyli koleją transsyberyjską przez Rosję, Mongolię i Chiny, godz. 17, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, wstęp wolny
"Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju” – spotkanie z Anną Rosiak i Mateuszem Surdackim.

Łukasz Ronduda - Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Wykład połączony z promocją książki "Kino-Sztuka”, red. Jakub Majmurek, Łukasz Ronduda, wyd. Krytyka Polityczna, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podczas spotkania będą prezentowane fragmenty filmu "Performer” (reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda).

WYSTAWY

”Deformacja. Obca skóra”, godz. 19, Galeria Jednego Obrazu, ul. Królewska 13, wstęp wolny
Wystawa zatytułowana "Deformacja. Obca skóra" prezentuje jedną pracę młodej fotografki Michaliny Woźniak. Ta młoda artystka jest studentką filologii germańskiej UMCS. Ma na swoim koncie publikacje w magazynach online, takich jak: Mastal Magazine, Golden Age, Papercut, Visual Artistry, jej prace ukazały się na okładkach płyt i książek.
Wernisaż w Galerii Jednego Obrazu jest jej pierwszą okazją do prezentacji w tego typu przestrzeni.

”Marek Haba”, godz. 19, toto art gallery, ul. Fabryczna 2, wstęp wolny
Wernisaż malarstwa Marka Haby.

WARSZTATY

Fotografia prasowa. Spotkanie z laureatem Grand Press Photo Jackiem Świerczyńskim, godz. 17, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania, ul. Paganiniego 17, wstęp wolny
Jacek Świerczyński - laureat konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, National Geographic, BZWBK Press Foto, Newsreportaż, Sony World Photography Awards, obecnie wykonuje zdjęcia dla "Dziennika Wschodniego” oraz Agencji Forum. Na spotkaniu pokaże swoje nagrodzone prace i opowie o kulisach ich powstawania. Dowiemy się także jakie cechy powinien posiadać dobry fotoreporter oraz jak wygląda jego praca. Na koniec autor będzie do Państwa dyspozycji, zachęcamy do przyniesienia własnych prac (wydrukowane zdjęcia) do konsultacji.

KINO

LGBT Film Festiwal:”PPPasolini - Epilog”, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5/8 zł.
Pier Paolo Pasolini – pisarz, poeta, reżyser, eseista, aktor. Homoseksualista, zamordowany 2 listopada 1975 roku. Sprawa jego morderstwa nigdy nie została do końca wyjaśniona. Marzył, by przeprowadzić się do Maroka, a "Epilog” jest realizacją jego marzenia i streszczeniem jego ostatniej, wydanej pośmiertnie powieści "Petrolio”. 70 stron maszynopisu skradziono w noc morderstwa i nigdy nie odnaleziono.

LGBT Film Festiwal:”PPPasolini”, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5/8 zł.
Obraz przedstawia ostatnie dni życia Pasoliniego, które spędził w Sztokholmie, gdzie przybył na zaproszenie Instytutu Kultury. Udzielał wywiadów, prezentował filmy w Szwedzkim Instytucie Filmowym. Wraz ze swoim partnerem Ninetto zatrzymał się w hotelu "Dyplomat”.
2 listopada 1975 o godzinie 1.30 został zamordowany.

Retransmisja spektaklu Williama Szekspira "Burza”, godz. 19, Multikino Lublin | Galeria Olimp Al. Spółdzielczości Pracy 36 B, bilety 25-35 zł.
"Burza" - Prospero, książę Mediolanu, wygnany przez własnego brata, dzięki magii panuje na zaczarowanej wyspie. Za je-dyne towarzystwo ma swą córkę Mirandę, ducha powietrznego Ariela i zdeformowanego potwora – niewolnika Kalibana. Prospero rozkazuje rozpętać burzę na morzu, aby statek, którym podróżuje obecny książę Mediolanu, został przygnany do brzegów wyspy. Zemsta wydaje się być w zasięgu ręki Prospera...

TEATR

”Calineczka”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, bi-let 20 zł.
Kiedy znajdziecie się wśród kwiatów, gdzieś w parku lub na polanie, wybierzcie sobie jeden – najpiękniejszy. Może się wtedy zdarzyć, że jeśli pocałujecie jego płatki, otworzy je przed Wami. Zobaczycie wtedy mieszkającego w nim kwiatowego duszka. Ona albo on, strzegący piękna przyrody. Zawsze żyją w grupach – wtedy są naprawdę szczęśliwe. Zdarzyło się jednak raz, że jedna taka istota zagubiła się w wielkim świecie, sama nie będąc większą od Waszego kciuka...

Serial improwizowany, godz. 19, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, bilet 10 zł.
Serial improwizowany to dla widzów i fanów improwizacji teatralnej, oferta, której w Lublinie jeszcze nie było. Wieczór wiążący publiczność z bohaterami na dłużej, niż tylko jeden wieczór. Z bohaterami zrodzonymi z ich wyobraźni, z bohaterami zmieniającymi się na oczach widza, "tu i teraz”. Każdy odcinek przyniesie nowe wydarzenia, nowe epizody, nowe postaci, popchnie naszych bohaterów w wir kolejnych przygód.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna