Inne

361. rocznica Bitwy pod Gołębiem

Dodano: 17 lutego 2017, 15:24
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały promocyjne)

W niedzielę, 19 lutego o godz. 12 w kościele parafialnym w Gołębiu (Gmina Puławy) rozpoczną się obchody 361. Rocznicy Bitwy pod Gołębiem. Z tej okazji przygotowano wyjątkowe widowisko historyczne "Mars sarmacki, czy Goliat szwedzki - Rzecz o Potrzebie Gołębskiej Anno Domini 1656".

18, lub jak podają inne źródła, 19 lutego 1656 r. w rejonie ujścia Wieprza do Wisły, oddziały wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego zmierzyły się z armią szwedzką, dowodzoną przez Karola X Gustawa. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako "Bitwa pod Gołębiem".

Obchody rocznicowe rozpoczną się mszą świętą w kościele parafialnym w Gołębiu. Następnie zaprezentowana zostanie inscenizacja, w której udział wezmą grupy rekonstrukcyjne – Lubelska Chorągiew Husarska oraz Chorągiew Zamku w Zawieprzycach.

- Będzie to wyjątkowa okazja do obejrzenia, odtworzonego z największą starannością, oręża wojsk polskich z czasów Potopu Szwedzkiego - zachęcają organiatorzy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 lutego 2017 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bardzo jest się czym chwalić i co obchodzić bo Szwedzi, którzy mieli liczebną przewagę dali łupnia polskim wojskom w bitwie pod Gołębiem.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamiast husarii i rekonstrukcji było tylko kilku husarzów , którzy postali koło ołtarza . Miejscowa ludność uchodząca masowo z tej ,,inscenizacji" chyba robiła z a wojska szwedzkie :)
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
husaria jedna z najlepszych formacji wojskowej na świecie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna