Inne

Punkt Kultury na 1 Maja. Kulturalna reaktywacja dzielnicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2015, 10:17
Autor: Damian Drabik

W piątek 27 marca o godz. 17 oficjalne otwarcie Punktu Kultury. Przy ul. 1 Maja 35 zlokalizowany jest najnowszy projekt Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry”.

Z okazji święta 1 Maja odbędzie się tu wielki festyn. Do tego czasu organizatorzy powstałego tam Punktu Kultury zamierzają zaszczepić w mieszkańcach kulturalnego ducha.

Wnętrze kamienicy przy ul. 1 Maja 35 zajęli artyści z "Rewirów”, otwierając tam Punkt Kultury. Każdy może zajrzeć do środka, usiąść, porozmawiać. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy, starsi mogą zapoznać się z zebranymi tam książkami. Współpracujący z artystami animatorzy dbają, by pomysłów na aktywizację miejscowej społeczności nie zabrakło.

Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców ul. 1 Maja do aktywnego włączania się i działania na rzecz swojej społeczności. Ulica w dużej mierze zajęta jest przez sklepy czy bary. Brakuje zaś miejsc, szczególnie dla najmłodszych, gdzie mogliby aktywnie spędzać czas. Inicjatorzy Punktu Kultury wychodzą od najprostszych pomysłów, pobudzając kreatywność mieszkańców.

Jak mówi artysta Arek Pasożyt, organizatorzy są swojego rodzaju "spadochroniarzami kultury”: zachęcają miejscowych, zbierają pomysły, tworzą możliwości i wskazują drogę, nie wychodząc jednak poza to, co mieszkańcy ul. 1 Maja mogliby zrobić sami. To od nich zależy, jak wykorzystają swoją energię po zakończeniu projektu.

Autorzy przekonują, że w mieszkańcach ul. 1 Maja tkwi ogromny potencjał. Dzieci chętnie korzystają z możliwości, jakie oferuje im Punkt Kultury. Animatorzy wraz z nimi zwiedzają okolicę, przestrzegają przed niebezpieczeństwami, z których młodzi niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy i wskazują na miejsca, które można kreatywnie wykorzystać.

Zajęcia oferowane przez twórców mają charakter nie tylko rozrywkowy, ale również edukacyjny. Od wtorku do piątku odbywają się stałe warsztaty artystyczne z zakresu sztuk plastycznych i teatralno-muzycznych.

Dorośli także chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Jedni oferują pomoc w przygotowaniu i realizowaniu kolejnych pomysłów, inni przekazują swoją wiedzę i doświadczenie. Organizatorzy otwarci są na każdą inicjatywę. Swoimi pomysłami mieszkańcy mogą dzielić się zarówno bezpośrednio, jak i wrzucać je do tzw. "Pomysłownika” - skrzynki wiszącej przed wejściem do kamienicy.

Oficjalne otwarcie Punktu Kultury odbędzie się w piątek, 27 marca o godz. 17 przy ulicy 1 maja 35. Organizatorzy projektu wraz z mieszkańcami omówią propozycje na realizację majowego festynu.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna