Inne

Rok Jana Gehla - Mała Akademia Dizajnu (program)

  Edytuj ten wpis

Spacery po mieście, wykłady, gry miejskie i rodzinne warsztaty. W każdy październikowy i listopadowy weekend.

PAŹDZIERNIK

11 października (sobota) godz. 11.00 (Stare Miasto-Trybunał Koronny i Klasztor o.o. Dominikanów)

Kim jest urbanista? Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.
Czym jest urbanistyka i czym zajmuje się urbanista? Na te pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy kolejnych warsztatów rodzinnych zaprojektowanych przez zespół MAD. W części teoretycznej dzięki grze miejskiej, poznają historyczny układ miasta. W drugiej części otrzymają czarno-białe wydruki planów i za pomocą kolorów, jak prawdziwi urbaniści, zaznaczą na nich różne typy stref i zabudowy.

12 października (niedziela) godz.16.00 (Dzielnica Uniwersytecka-spotykamy się przed Chatką Żaka)

Miasto w mieście. Spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej z Izabelą Pastuszko.
Październikowe zajęcia terenowe odbędą się na terenie lubelskiej Dzielnicy Uniwersyteckiej. Ta jednocześnie znana i niepoznana przestrzeń miejska tworzy swoisty mikroorganizm, wyjątkowy pośród kampusów polskich i nie tylko. Poznając jego historię i urbanistykę, zajmiemy się analizą układu przestrzennego w kontekście przynależności terenu miejskiego do jednej kategorii osób: studentów i wykładowców. Czy takie wykorzystanie wydzielonej przestrzeni miejskiej sprzyja procesom społecznym? Jaki wpływ na całe miasto Lublin mają ściśle określone ramy kampusu? "Czy bezpośrednie połączenie między środowiskiem studiów a ogółem społeczeństwa zostało przecięte?” (J.Gehl)

25 października (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Kolorowe miasto. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Kolejny warsztat rodzinny będzie próbą ożywienia fasad miejskich budynków. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają sposoby zdobienia malarstwem ścian budynków, od historycznych technik po współczesne. W części praktycznej na wylosowanym wydruku fasady budowli dzieci z rodzicami zaprojektują własny mural upiększający dany budynek.

LISTOPAD

13 listopada (sobota) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto idealne a myślenie Gehlem. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Kolejny wykład będzie opowiadał o pułapkach idealizacji miast i o tym, co z tego wynikało na przestrzeni wieków. Analizie zostanie poddana architektura miast idealnych: renesansowych, barokowych, modernistycznych i współczesnych. W wykładzie dojdziemy do aktualnych, odmiennych zasad projektowania, uwzględniających rzeczywiste potrzeby ludzi.

15 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Uczę się patrzeć. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Następny warsztat będzie dotyczył umiejętnego patrzenia na to, co nas otacza. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają artystów, którzy zajmowali się "opakowywaniem” różnych elementów nawet tak ogromnych jak nadbrzeże czy most. Podczas warsztatu artystycznego zrealizują pokrowiec "na coś brzydkiego”. Będzie to niewielka forma - typu śmietnik lub wystająca rura - która, aby stała się piękniejszą, uzyska artystyczną powłokę, malowaną farbą do tkanin. Każdy pokrowiec zostanie zszyty przez prowadzącą warsztaty i umieszczony w miejscu przeznaczenia.

20 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto w obrazach. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Wykład będzie pokazywał miasto jako pewien fenomen, przeobrażający się nieustannie twór zarejestrowany w obrazach z różnych epok. Odczytanie miast z obrazów będzie ważnym punktem wyjścia do zastanowienia się na ile "życie między budynkami” (Jan Gehl) determinowało w kolejnych epokach - życie mieszkańców.

22 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Rzeźba miasta. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Podczas kolejnego warsztatu rodzinnego uczestnicy poznają zagadnienie rzeźby w przestrzeni miasta, oglądając najciekawsze przykłady. W czasie warsztatu artystycznego ulepią mały model, który następnie umieszczą na istniejącym planie miasta. Będą musieli przy okazji zastanowić się nad lokalizacją, formą i proporcjami swojego dzieła.

27 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)
"Przestrzeń do chodzenia czy miejsce do zatrzymania?” Parki miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Podążając myślą Jana Gehla o użytkowaniu przestrzeni publicznych, zmierzymy się podczas tego wykładu z problematyką parków miejskich. Czym są, czym były i czym mogą być dla miast? Jak powstawały? Poznając ich historię zastanowimy się czy bywały "miejscami przyjemnymi pod każdym względem” (J.Gehl)? Udamy się w tę podróż na przykładzie przede wszystkim parków miasta Lublina, ustalając jednocześnie, jaką tworzą jakość przestrzeni zewnętrznej użytkowanej przez lublinian.

29 listopada (sobota) godz.11.00 (GALA)
Mój plac zabaw. Prowadzenie Joanna Mądra i Anna Wojewódka.
Jak można zaprojektować plac zabaw, tak, aby każdy mógł się czuć na nim dobrze? Podczas warsztatów rodzinnych uczestnicy dowiedzą się, jak to się robi w innych miastach i jak wyglądają te najciekawsze. W części praktycznej każdy zaprojektuje wylosowane urządzenie - ławeczkę, zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę itd., a następnie wszyscy wykonają model wymarzonego placu zabaw. Podczas zajęć MMA Pracownia Architektury zaprezentuje działanie drukarki 3d i będzie można zobaczyć, jak współcześnie architekci pracują z drukowanymi modelami. Produkty drukarki zostaną umieszczone na makietach placu zabaw.

GRUDZIEŃ

4 grudnia (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

"Siedzenie, widzenie, słyszenie i rozmawianie.” Place miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Czy place Lublina są dobrze funkcjonującymi obszarami miasta? Czy tworzą wysoką jakość przestrzeni zewnętrznej? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana historia kształtowania placów miejskich w różnych epokach rozwoju miast. Zapoznamy się z myślą urbanistyczną w wiekach dawnych, jak i modernistycznym przeformułowaniu kształtowania miejskiej przestrzeni społecznej. Oglądając place innych miast i porównując je z tymi, które istnieją w Lublinie - zastanowimy się czy "gehlowska” jakość przestrzeni publicznej została w nich zawarta.

6 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Ławka marzeń. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Proponowany warsztat rodzinny będzie związany z projektowaniem malej architektury. W swojej przestrzeni stykamy się z nią na co dzień - ale rzadko zastanawiamy się nad jej estetyką. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest mała architektura i jak można ją ciekawie zaprojektować. W części praktycznej zrealizują "ławkę marzeń” i łącząc elementy stworzą najprzyjaźniejsze miejsce do siedzenia, które następnie zostanie umieszczone w przestrzeni miasta.

13 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Zielone miasto. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Kolejny warsztat rodzinny będzie dotyczył szerzej eko-dizajnu i roli, jaką w mieście odgrywa zieleń. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy stworzą makietę ogrodu na dachu, projektując na wcześniej przygotowanych modelach domów - zielone dachy z patyczków i różnych materiałów recyklingowych.

16 grudnia (wtorek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Spotkanie podsumowujące projekt, będzie także okazją do rozmowy na temat Roku Jana Gehla w Lublinie i sytuacji miasta w kontekście projektowania zorientowanego na człowieka.

Wykłady trwają godzinę (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty rodzinne (dla dzieci w wieku od 5-12 lat i ich rodziców)- 2,5 godziny.

Jak zamówić warsztaty?
Telefonicznie pod numerem 605 615 959 lub e-mail: mala.akademia.dizajnu@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

Cały program dostępny na stronie: http://www.zacheta.lublin.pl/
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: rok jana gehla
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna