Inne

W muzeum w Woli Okrzejskiej 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Dodano: 25 listopada 2016, 14:09
Autor: eb

fot. muzeum
fot. muzeum

W 100. rocznicę śmieci Henryka Sienkiewicza muzeum w Woli Okrzejskiej (pow. łukowski) odsłoni pamiątkową tablicę.

Dzięki założycielom muzeum Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Noblista  w Woli Okrzejskiej się urodził i tu spędził swoje dzieciństwo.

– Jubileuszowe obchody rozpoczną się w niedzielę o godz. 11.00 w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej gdzie odbędzie się poświęcenie i wmurowanie okolicznościowej tablicy – mówi Maciej Cybulski, dyrektor placówki.

W południe odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta za duszę śp. Henryka Sienkiewicza. – Msza zakończy się symboliczną sceną z „Trylogii”, mszą żałobną pułkownika Michała Wołodyjowskiego, odegraną przez bractwo husarskie "Chorągiew Ziemi Lubelskiej” – zapowiada Cybulski.

Z kolei na grobie matki pisarza Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej oraz pod Kopcem Sienkiewicza w Okrzei złożone zostaną wieńce. Później obchody odbędą się przy Domu Ludowym w Okrzei. Dla wszystkich uczestników uroczystości przewidziano poczęstunek.

Sienkiewicz był pierwszym Słowianinem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Dzisiaj jest prawdopodobnie patronem największej liczby szkół w Polsce. Muzeum w Woli Okrzejskiej otwarto w 1966 roku w miejscu, gdzie był dworek babki pisarza, Felicjanny Cieciszowskiej.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna